Czego słuchają fani Westeros: Spotify udostępnia muzyczne trendy „Gry o Tron”

Fenomen “Gry o tron” wykracza poza uniwersum literatury i serialu, to także fenomen natury muzycznej. Przy okazji premiery ósmego, a zarazem finałowego sezonu ekranizacji przyglądamy się, jak “Gra o tron” wpłynęła na użytkowników Spotify.

Ponad 380 milionów streamów ścieżki dźwiękowej “Gry o tron” i powiązanych z nią playlist pokazuje nam co oczywiste – fani serialu i książek, są równocześnie fanami serialowej muzyki. Ponad 250 000 użytkowników serwisu stworzyło swoje własne playlisty inspirowane uniwersum “Gry o tron”, a jeszcze więcej, playlisty dedykowane poszczególnym bohaterom.

Jeśli spojrzeć na statystyki, łatwo wywnioskować kto zdaniem społeczności Spotify powinien zdobyć Żelazny Tron – Tyrion Lannister doczekał się ponad 7 700 fanowskich playlist.

Fenomenem jest także skomponowana przed Ramina Djawadi oficjalna ścieżka dźwiękowa serialu, dzięki której można przypomnieć sobie najbardziej dramatyczne sceny z udziałem bohaterów. Majestatyczne “Light of the Seven” rozbrzmiewa gdy Cersei zleca wysadzenie Septu Baelora w finale sezonu szóstego – jest to najczęściej streamowany utwór Djawadiego na Spotify od stycznia 2016 roku. O włos popularności ustępują mu motyw przewodni, czyli “Main Title” oraz utwór “The Winds Of Winter”który towarzyszył Aryi podczas wyprawy do Braavos w sezonie czwartym.

Jednak “Gra o tron” na Spotify gości nie tylko muzycznie, ale także w formie podcastów. Użytkownicy Spotify spędzili już ponad 1,8 miliona godzin słuchając podcastów z “Grą o tron” w tytule. Największą popularność globalnie zdobyła seria Binge Mode: Game of Thrones, jej prowadzący Mallory Rubin i Jason Conception zyskali sympatyków na całym świecie dzięki swoim żywiołowym analizom poszczególnych odcinków i wątków.

W związku z premierą 8 sezonu GoT, Spotify odświeżyło swoją playlistę stworzoną wspólnie z twórcami serialu – Davidem Benioffem oraz D.B. Weissem. Wcześniej znana jako Songs of Ice and Fire teraz jest dostępna pod nazwą Game of Thrones: The End Is Coming.

Szukaliśmy piosenek, które przekazywały te same emocje, które odczuwamy, gdy myślimy o serialu – mówili Benioff i Weiss w rozmowie ze Spotify.

Komu kibicujesz w walce o Żelazny Tron: Starkom, Lannisterom a może Targaryenom? Kimkolwiek są twoi sprzymierzeńcy, możesz słuchać oficjalnych playlist 7 rodów, wyselekcjonowanych przez HBO i zawierających kompozycje Djawadiego, które odnoszą się do każdej z rodzin i ich potyczek w “Grze o tron”. Playlisty są dostępne na Spotify:

 • House Baratheon
 • House Targaryen
 • House Stark
 • House Lannister
 • The White Walkers
 • The Night’s Watch
 • The Great Houses

Najpopularniejsze playlisty, podcasty w Polsce i na świecie.

Bohaterowie, którym poświęconych jest najwięcej fanowskich playlist:
 1. Tyrion Lannister
 2. Hodor
 3. Jon Snow
 4. Cersei Lannister
 5. Arya Stark
 6. Samwell
 7. Sansa Stark
 8. Melisandre
 9. Khal Drogo
 10. Jaime Lannister
Kraje, w których najczęściej streamowana jest ścieżka dźwiękowa z “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019):
 1. USA
 2. Niemcy
 3. Wielka Brytania
 4. Hiszpania
 5. Francja
 6. Brazylia
 7. Kanada
 8. Meksyk
 9. Szwecja
 10. Holandia
ŚWIAT: Najczęściej streamowane utwory z oficjalnych ścieżek dźwiękowych “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019):
 1. Light of the Seven
 2. Main Title – From The „Game Of Thrones”
 3. The Winds of Winter
 4. Blood of My Blood
 5. The Rains of Castomere, w wykonaniu The National
 6. My Watch Has Ended
 7. Khaleesi
 8.  I Need You by My Side (Bonus Track)
 9. Maester
POLSKA: Najczęściej streamowane utwory z oficjalnych ścieżek dźwiękowych “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019)
 1. Light of the Seven
 2. Main Titles
 3. Main Title – From The „Game Of Thrones”
 4. The Winds of Winter
 5. Blood of My Blood
 6. My Watch Has Ended
 7. The Rains of Castomere w wykonaniu The National
 8. Maester
 9. Winter Has Come
 10. Khaleesi
ŚWIAT: Najpopularniejsze podcasty na temat “Gry o tron” (mierzone na podstawie liczby odsłuchanych godzin, dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019)
 1. Binge Mode: Game of Thrones (U.S.A)
 2. Oysters, Clams & Cockles: Game of Thrones (U.S.A)
 3. A Cast of Kings – A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 4. Game of Owns – The Game of Thrones podcast (U.S.A)
 5. A Storm of Spoilers – A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 6. Arya Talking To Me? – A Game of Thrones Podcast (Australia)
 7. History of Westeros (Game of Thrones) (U.S.A)
 8. EW’s Game of Thrones Weekly (U.S.A)
 9. Boars, Gore and Swords: A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 10. Game of Thrones – podkasten (Norwegia)

Spotify/Zdjęcie HBO

Notes

 • Disney +

  Tylko 35 proc. Anglików wie, że Disney uruchamia serwis streamingowy

  51 proc. Anglików skłonnych byłoby zapłacić miesięcznie za serwis Disneya do 10 funtów

  Około 25 proc. Anglików zadeklarowało chęć wykupienia nowej usługi obok tych, które już posiada