Europejskie wersje serwisów VOD mają być jeszcze bardziej europejskie

Od grudnia 2018 roku wszystkie serwisy VOD na terenie Unii Europejskiej będą miały nowe obowiązki związane z oferowanymi treściami.

Podczas ostatniej edycji filmowego festiwalu w Wenecji, Roberto Viola, szef departamentu Unii Europejskiej odpowiedzialny za telekomunikację, technologie oraz treści cyfrowe, zapowiedział dla Veriety, że nowe zasady nałożą na serwisy VOD, działające w Unii Europejskiej obowiązek oferowania europejskich produkcji na poziomie minimum 30 proc. 

Okazuje się, że regulacja ta jest tylko kwestią techniczną, czyli poddania pod głosowanie. 

Po wejściu nowej regulacji, Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, czy też Showmax będą zobowiązane do większego współfinansowania europejskich produkcji czy też zwiększenia zakupów już wyprodukowanych w Europie obrazów. Takie regulacje istnieją już na rynku Francuskim, który mocno chroni swoja branże filmową, co niestety przekłada się na jedno z najmniejszych zainteresowań Netflixem na europejskim rynku, bo tylko na poziomie 18,3 procent użytkowników internetu.

Być może zostanie wprowadzone również inne rozwiązanie działające w Niemczech, gdzie serwisy regularnie wpłacają składkę na fundusze filmowe, wspierając tym samym regionalne produkcje.

Nowa regulacja, wchodząca w życie w grudniu 2018 roku zobowiąże 28 państwa Unii Europejskiej do zastosowania na rynkach lokalnych nowych norm w zakresie europejskich produkcji w ofertach serwisów VOD pomiędzy 30 a 40 procentami. Członkowie Unii będą mieli 20 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów.

Roberto Viola zapowiedział również na październik przedstawienie raportu, który to zobrazuje rynek VOD w Unii Europejskiej właśnie pod kątem oferty europejskich produkcji w serwisach działający na terenie Unii. Zaznaczył, że raport nie będzie miał wartości prawnej, ale jedynie wspierającą lokalnych regulatorów w procesach stosowania nowych przepisów przez serwisy.

Jedną z przesłanek przyświecających nowym regulacjom, jest tzw. luka wartości, polegająca na tym, że większe zyski z produkcji kontentu idą do operatorów jakimi są serwisy VOD niż do samych twórców. Nowa regulacja powinna przyczynić się do zmiany utartego modelu podziału zysków.

stream2me/Variety