Lepiej włącz Wi-Fi, jeśli jesteś fanem serwisów streamingowych.

Uwielbiamy nasze smartfony i tablety. Dają nam niezależność oraz dostęp do rozrywki w każdym miejscu. Szczególnie, że rozrywka wymaga pożerania ogromnych ilości danych podczas oglądania wideo czy słuchania muzyki z serwisów streamingowych.

Współczesne smartfony oraz serwisy streamingowe okazują się być najwygodniejszą formą oglądania wideo i słuchania muzyki. Serwisy co chwilę aktualizują swoje mobilne aplikacje, aby konsumenci mogli w wygodny sposób korzystać z ich oferty. Tak jest w przypadku takich serwisów jak Netflix, YouTube czy Spotify.

Serwisy oprócz oferty ilościowej kuszą nas ofertą również jakościową, jeśli chodzi o aspekty techniczne. Konsumentów nie zadawala już tylko samo oglądanie i słuchanie, wszystko musi być w HQ, HD lub tez w UHD. Za wysoką jakością techniczną podążą większy pobór danych. Jaka jest różnica w poborze danych pomiędzy marną jakością wideo a HD? pomiędzy zwykłym dźwiękiem a tym w jakości super HQ?

Słuchając muzyki mamy zazwyczaj do wyboru trzy opcje jakości przesyła dźwięku. Niską (93 kbps), standardową (16 kbps) oraz wysoką (320 kbps). W przypadku niskiej jakości w ciągu godziny słuchania muzyki zużyjemy średnio 43,2 mb danych, ale już przełączając się na wysoką jakość ilość zwiększa się prawie trzykrotnie do 115,2 mb.

„Średnio” jest tutaj słowem kluczem, ponieważ różnie to wygląda w różnych serwisach. Większość jednak z ich stara się implementować takie funkcje, które automatycznie dostosowują jakość słuchania do warunków sieciowych danego telekoma. Mamy też możliwość ustawienia na sztywno jakości przesyłu dźwięku i w zależności od naszego planu możemy uniknąć niemiłych niespodzianek.

Streaming wideo w przeciwieństwie do audio przesyła dużo więcej danych. W tych przypadkach ważną rolę odgrywają warunki sieciowe jakie oferuje telekom, nikt nie lubi czekać na proces buforowania się danych. Dostawcy aplikacji też nie próżnują i dostarczają inteligentne rozwiązania, które same dostosowują się do technicznych warunków sieciowych i w większości przypadków efekt „buforowania danych” nie występuje.

Najwięcej danych będziemy potrzebowali w przypadku oglądania wideo w najwyższej jakości HD lub UHD. W porównaniu do przesyłu wideo w niskiej jakości mogą one wzrosnąć nawet 20-krotnie.

Według ostatniego raportu VNI Global Mobile Data Traffic Forecast, Cisco wykazuje, że w latach 2016–2021 ruch wideo wzrośnie 8,7 razy. Mobilne wideo do 2021 roku będzie miało 78-proc. udział w całkowitym ruchu w sieci. 39-krotny wzrost prognozowany jest w zakresie transmisji treści wideo na żywo, które do 2021 roku mają uzyskać 5-proc. udział w całkowitym ruchu.

Ile możemy obejrzeć filmów i seriali lub tez posłuchać muzyki posiadając określony abonament? Standardowe plany (pomijając niegraniczone) oferują 2 GB, 5 GB i 10 GB danych. Sprawdźmy jak dużo rozrywki dostarcza nam powyższe plany telefonii komórkowej.

Pamiętajmy, lepszy plan=więcej rozrywki. 

Wideo źródło: Newseria Biznes