Paris i Belle Epoque w Arte

Niedawno odkryta została niesamowita kolekcja fotografii mieszkańców Paryża końca XIX wieku. Te niesamowite zdjęcia są świadectwem początków społeczeństwa konsumpcyjnego i optymizmu Belle Époque we francuskiej stolicy.
Francja w czasach belle époque kojarzy się z kabaretami: Moulin Rouge, Folies Bergere, pląsaniem tancerek, panami w melonikach palącymi w kawiarniach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. To Paryż rodem z pocztówek, którego relikty możemy podziwiać do dziś. Belle époque – piękna epoka. Jednak czy te czasy między końcem XIX wieku a wybuchem I wojny światowej naprawdę były aż tak piękne?
 
Z biegiem lat Werner Bokelberg uzbierał pokaźną kolekcję zdjęć z początków XX wieku, ukazujących całkiem inny Paryż. Paryż codzienny, pełen małych sklepików i anonimowych, choć pełnych wyrazu twarzy, od obwoźnej handlarki przez subiekta aż po dostojnego właściciela sklepu oraz jego dorodną małżonkę.
 

Około roku 1900 dzięki usprawnieniu techniki maleją koszty fotografii. Odtąd każdy może zrobić sobie zdjęcie za kilka centymów. Powstają całkiem nowe kategorie zdjęć, w tym fotografia uliczna przedstawiająca ludzi i ich sklepy.

Zdjęcia z kolekcji Devanture zostały wykonane przez obwoźnych fotografów. Fotografowali witryny sklepowe i dumnych właścicieli. Zarabiali na życie, robiąc zdjęcia witrynom i przekształcając je w pocztówki.

 
Materiał dostępny do 29 czerwca 2019 r.
 
Arte

Notes

  • TVN i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do KE ws. stworzenia wspólnej platfromy