10 lat przemysłu muzycznego w 10 sekund.

W ciągu ostatniej dekady rynek muzyczny przeszedł ogromną transformację, w szczególności w sposobie jego konsumpcji przez użytkowników.

Redakcja DigitalMusicNews przygotowała ciekawa 10-sekundową prezentację zmiany rynku muzycznego na przestrzeni ostatniej dekady od 2007 roku do 2016. Poniższa grafika oparta została na raportach zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki (Recording Industry Association of America, RIAA) dostępne na stronie agencji. Odzwierciedla ona udział poszczególnych formatów dystrybucji muzyki.

Nie zaskakuje, że na przestrzeni ostatniej dekady dominująca role konsumpcji muzyki przejęły streamingowe serwisy muzyczne jak Spotify, Apple Music, Amazon Music czy Google Play Music. Zaskakuje natomiast ciągle można pozycja płyt CD, których śmierć ogłasza się już od kliku lat. Dużą niespodzianka jest powrót płyt winylowych, które miały na przełomie wieku swój słaby czas, jak pokazuje to poniższe zestawienie 2007 do 2016 roku. 

W dobrej kondycji obok płyt CD znajdują się również zakupy plików cyfrowych i ich ściąganie na własne dyski, pojedyncze utwory jak również całe albumy. Zapewne ten podział na tych, którzy lubią posiadać własne pliki i tych, którzy wolą z nich tylko korzystać, jak to jest w przypadku streamingu jeszcze długo będzie widoczny w branży muzycznej. 

Rynek muzyczny w ciągu jednego roku 2016/2015 urósł prawie o 12% w USA i osiągnął wartość 7,7 miliarda dolarów. Co ciekawe branża Ringtones, czyli popularnych dzwonków ma się ciągle dobrze. Pomimo ciągłego spadku w 2016 roku w USA wygenerowała przychód o wartości ponad 16 milionów dolarów.