Adapter, vod bez barier

Adapter, serwis VOD uruchomiony w 2014 r. przez fundację KATARYNKA przy współfinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jako jeden z pierwszych skierowany stargetowany został na osoby z dysfunkcjami słuchu oraz wzroku.

Każdy tytuł w serwisie opatrzony jest  audiodeskrypcją dla osób niewidomych i specjalnymi napisami dla osób głuchych i słabosłyszących. Serwis przygotowany został z założeniem maksymalnej łatwości w użytkowaniu, nie wymaga żmudnej i skomplikowanej procedury rejestracji, logowania, podawania numeru orzeczenia o niepełnosprawności, kodów smsowych czy innych wrażliwych danych.

Adapter chwali się zawartością 150 tytułów oraz 42 000 użytkowników (dane na czerwiec 2016 od Adapter). Wśród materiałów znajdują się kultowe dzieła i niszowe produkcje, filmy fabularne, dokumentalne, filmy dla dzieci, materiały edukacyjne i zdjęcia filmowe. W każdy czwartek o godzinie 20:00 pojawiają się kolejne filmy z audiodeskrypcją i napisami. Tworzone są także napisy uproszczone, które pomagają dzieciom głuchym poznać język polski jako ich drugi język.

Twórcy serwisu wychodzą ze swoimi działaniami również poza internet.

Każdego miesiąca organizują pokazy filmowe we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, które są dostosowane do potrzeb niewidomych i niesłyszących widzów. Realizowany program Adapter w Szkole przeznaczony jest dla szkół i angażuje je w edukację filmową m.in. poprzez udostępnianie materiałów edukacyjnych, zdjęć z audiodeskrypcją i napisami, słownik pojęć filmowych oraz scenariusze do ciekawych lekcji.