Alchemiya. Islamska kultura na żądanie.

Serwis Alchemiya, został założony w 2015 roku przez Navida Akhtara, z pochodzenia Pakistańczyka od urodzenia mieszkającego w Londynie. Idea serwisu została opublikowana na jednym z portali crowdfundingowych Crowdcube a pomysł zebrał ponad 117 tysięcy funtów brytyjskich datków na rozpoczęcie działalności.

Założeniem serwisu miało być odczarowanie negatywnego wizerunku islamu, poprzez prezentacje esencji kultury islamskiej oraz jej wkładu w światowe dziedzictwo kulturalne i społeczne.

Serwis prezentuje najlepsze filmy fabularne i dokumentalne o samym islamie i codziennym życiu muzułmanów. Na platformie znajdziemy wiele nagradzanych tytułów oraz dużo niezależnych produkcji. Dodatkowo rozrywkowe programy dla dorosłych i dzieci. Sam serwis wydaje się być smakowa gratka dla osób interesujących się islamem oraz kulturą z nim związaną.

Alchemiya dostępna jest z pozycji przeglądarki internetowej oraz poprzez aplikacje na systemie Android oraz iOS. Trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w smart TV. Nie ma możliwości oglądania w trybie off-line a serwis jest dostępny dla wszystkich, bez ograniczeń terytorialnych.

W styczniu Alchemiya dołączyła do oferty Amazon Prime Channel z subskrypcją w cenie 5,99 dolarów miesięcznie z dodatkowym 7-dniowym okresem próbnym.