Apple Music na pokładach samolotów American Airlines. Niektórzy twierdzą, że łamie prawo

Apple Music nawiązało współprace z największymi amerykańskimi liniami lotniczymi American Airlines. Pojawiają się głosy, iż nie do końca jest to zgodne z prawem.

Współpraca serwisu streamingowego z liniami lotniczymi ma zapewnić abonentom Apple Music dostęp do serwisu podczas lotów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z lotniczych sieci Wi-Fi.

Subskrybenci Apple Music podczas krajowych lotów będą korzystać z internetu satelitarnego za pośrednictwem satelit Viasat na wszystkich urządzeniach, na których dostępnna jest muzyczna aplikacja.

Wydawać by się mogło, że to idealne rozwiązanie na przyciągnięcie klientów tak dla Apple Music jak linii lotniczych, to pojawia się problem tzw. usługi o zerowej ocenie, która jest sprzeczna z zasadami konkurencyjności i neutralności siesi internetowych w USA.

W ubiegłym roku, kilka amerykańskich stanów, w tym Kalifornia wprowadziły w życie ustawę o neutralności sieci internetowych. Jednym z ważniejszych jej zapisów jest zakaz  blokowania przez dostawców Internetu dostępu do legalnych aplikacji i stron internetowych oraz zakaz faworyzowania w ofercie treści płatnych.

W tym miejscu pojawia się federalny zapis o zakazie zerowej oceny, który dotyczy oferowania pakietu bezpłatnych danych dla wybranych aplikacji. Tak właśnie postrzegana jest współpraca Apple Music z American Airlines. Linie lotnicze mogą albo zerwać umowę albo otworzyć się na współprace również z innymi serwisami, jeśli chciałaby zgodnie z prawem kontynuować współprace z Apple, rozpoczętą dopiero trzy dni emu.

stream2me