arena music

Arena Music, czyli przykład jak się odnaleźć na ustawionym rynku muzycznych serwisów streamingowych.

Muzyczne serwisy streamingowe to już nie tylko wygoda, ale również mocna ingerencja w rynek muzyczny. To one stają się wyznacznikami trendów muzycznych. I to one mówią nam kto zasługuje na odsłuch.

Niezależny nurt muzyczny, który pod terminem Indie stał się jednym z bardziej popularnych gatunków muzycznych. Jednak nie wszystkim artystom pod tym szyldem gatunkowym wiedzie się dobrze i nie wszyscy mają taki sam dostęp do szerszej publiczności. Do tego dochodzą ciągle małe, według różnych zrzeszeń artystów muzyków, tantiemy z tytułu odsłuchu utworów przez serwisy streamingowe.

Na te wyzwania w branży odpowiedziała mały amerykański serwis Arena Music, który postawił na niezależnych twórców oraz jasny i klarowny system opłat. Co najważniejsze serwis jest darmowy dla wszystkich słuchaczy.

Nowy serwis z Arizony obiecuje, że artyści już nie będą głodować. Nie ukrywajmy, niezależni artyści są mało znani, a już jak są znani nie są zazwyczaj „niezależnymi” artystami.

Giganci muzyki strumieniowej płaca średnio od 30 do dolarów za milion odsłuchów utworu. Arena Music pragnie wesprzeć niezależnych twórców i płacić im jednego centa za jeden odsłuch. Ponadto serwis nie tylko umożliwia odsłuch, ale również zakup poszczególnych utworów czy też płyt oraz gadżetów powiązanych z artystami (dla przykładu T-Shirty), z przychodów, których artyści dostają połowę.

Oryginalne podejście serwisu do współpracy z artystami za skutkowało jak na razie biblioteka z 700 niezależnymi artystami. I ciągle rośnie.

Jednym z najważniejszych aspektów jest również ogólna dostępność serwisu oraz oferowanej biblioteki. Artyści nie ograniczają się żadnymi limitami terytorialnymi dzięki czemu mogą zarobić więcej. Aplikacja do pobrania pod tym adresem na Andoida oraz iOS.