Areta Szpura i Anna Pięta w autorskim podcaście Empik GO

Aktywistki ekologiczne Anna Pięta i Areta Szpura w autorskim podcaście „Jak uratować świat? 2.0” podpowiedzą, co można zrobić, aby przyczynić się do walki o bardziej zieloną przyszłość. Premiera pierwszego odcinka oryginalnej produkcji już 25 lutego bezpłatnie na YouTube Empik Go i w aplikacji.

Anna Pięta, podcasterka i ekspertka do spraw zrównoważonej mody oraz Areta Szpura, propagatorka ruchu less waste, postarają się odpowiedzieć na te pytania wraz ze swoimi gośćmi. Spróbują także przekonać słuchaczy, że każdy ma moc zmieniania świata na lepsze. Formy aktywizmu są przeróżne – wystarczy zrobić pierwszy, mały krok, odpowiadający indywidualnej osobowości i możliwościom, aby satysfakcja z osiągniętego celu zmotywowała do dalszych działań.

Jak twierdzą autorki podcastu, tylko wspólny wysiłek może przynieść zauważalne rezultaty, a aktywistą może zostać każdy.

Przy tak ciężkich tematach jak ratowanie świata grupa wsparcia jest bardzo potrzebna, w pojedynkę ciężko byłoby to wszystko wziąć na warsztat i nie zwariować. Wyszłyśmy z założenia, że co dwie głowy to nie jedna i jeżeli coś ma uratować ten świat, to będzie to na pewno owoc współpracy. I to też chciałyśmy pokazać – że razem można lepiej, więcej, przyjemniej – komentuje Areta Szpura.

Z Aretą przeszłyśmy podobną drogę, podobnie patrzymy na to, co zmieniło się w przeciągu ostatnich 2-3 lat – i co ważne – często widzimy różnorodne rozwiązania problemów, które pojawiają się na drodze. Areta patrzy na świat przez różowe okulary, ja często jestem czarnowidzącym Kłapouchym. Ostatecznie łączy nas to, że obie mamy w sobie dużo nadziei i kochamy świat ze wszystkimi żyjącymi stworzeniami. Często najtrudniejsza okazuje się miłość do drugiego człowieka, ale to przecież też ssaki, na dodatek, spotykamy je najczęściej – dodaje Anna Pięta.

W podcaście wystąpią aktywiści oraz eksperci z różnych obszarów, którzy zaproponują konkretne sposoby na bardziej zrównoważone życie. Działaczka Extinction Rebellion, Jadwiga Klata opowie, jak obywatelskie nieposłuszeństwo może zmusić decydentów do podjęcia bardziej radykalnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Jagna Niedzielska podpowie, jak ograniczyć marnowanie jedzenia oraz wytłumaczy, dlaczego dieta roślinna przynosi jedne z najważniejszych efektów ze wszystkich indywidualnych, proekologicznych inicjatyw.

Kacper Pobłocki wypunktuje reformy, które musi przejść system kapitalistyczny, aby uwzględniał również sytuację środowiskową.

Natomiast prof. Zbigniew Karaczun opowie o wodzie i jej fundamentalnej roli na Ziemi. Każdy odcinek podcastu to solidna dawka wiedzy i praktycznych rozwiązań, które pozwolą dbać o przyszłość planety na co dzień.

Podcast „Jak uratować świat? 2.0” to swoista kontynuacja książki Arety Szpury z 2019 r. wydanej przez wydawnictwo W.A.B. W produkcji Empik Go pojawią się kolejne rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste i zdrowego żywienia.

Premiera na YouTube Empik Go i w aplikacji: 25 lutego. Liczba odcinków: 6

Empik/Zdjecie główne: Empik