Była NIna, będzie FInA. Zapraszamy na FINAŁ NInA, czyli dekada kultury audiowizualnej.

NIna, czyli Narodowy Instytut Audiowizualny działający od 12 lat, decyzją obecnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego 1 marca 2017 roku zostanie połączona z Filmoteka Narodową i powstanie nowa instytucja Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, która już przyjęła nieoficjalny skrót FInA.

Ninateka istnieje od 12 lat i stała się jedną z najistotniejszych instytucji kulturalnych, łączy funkcję producenta, archiwum i internetowego medium publicznego zajmując się digitalizacją zasobów polskiej kultury. Filmoteka Narodowa można by rzec jest już starszą Panią, powstała w 1955 roku i dysponuje imponującymi zbiorami dokumentującymi historię kina i filmu na ziemiach polskich od czasów zaborów.

Patrząc na zasoby techniczne i ludzkie, to właśnie Filmoteka Narodowa najbardziej skorzysta na połączeniu tych dwóch instytucji. Wśród pracowników Ninateki jest wiele głosów zrozumienia dla idei połączenia, w końcu obie instytucje zajmują się podobna problematyką. Jednak nie brakuje głosów o zabarwieniu politycznym, sugerujących, iż jest to okazja do wymiany kierownictwa instytucji.

Tym samym przechodzimy do części najważniejszej naszego newsa. W związku z połączeniem, NIna 24 lutego planuje duże wydarzenie kulturalne pod nazwą „FINAŁ NInA. Czyli dekada kultury audiowizualnej„.

W programie znajdzie się premiera eseju multimedialnego, w którym weźmie udział ponad 20 artystów i badaczy (między innymi Małgorzata Szumowska, Paweł Mykietyn, Marcin Masecki czy Alek Tarkowski). Każdy z nich – w wybranej przez siebie krótkiej formie – przedstawi swoje spojrzenie na ostatnią dekadę. Odbędzie się również koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z udziałem gwiazd – przyjaciół NInA (Wojciecha Waglewskiego, Kasi Nosowskiej, Gaby Kulki, Barbary Wrońskiej, Wacława Zimpla, Kuby Ziołka), a także pożegnalne, otwarte dla wszystkich silent disco.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć premiera przygotowanej przez redakcję Dwutygodnik.com książki Efekt ekranu, poświęconej najważniejszym zjawiskom i przemianom w kulturze cyfrowej ostatnich 12 lat. Złożą się na nią nowe i archiwalne teksty takich autorów jak Olga Drenda, Jakub Dymek, Mirosław Filiciak czy Iwona Kurz. Od 24 lutego książkę – w formie bezpłatnego ebooka – będzie można pobierać ze strony nina.gov.pl.

Program wydarzenia przedstawia się następująco:

18:00 Esej multimedialny

20:30 Koncert | Warszawska Orkiestra Rozrywkowa i Goście

22:00 Koktajl i silent disco

Wstęp

Na silent disco – wstęp wolny. Do dyspozycji będzie 300 słuchawek, a do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Na premierę eseju i koncert obowiązują zaproszenia. Przygotowaliśmy pulę pojedynczych wejściówek, które będzie można zdobyć, biorąc udział w losowaniu. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową (bog@nina.gov.pl, tytuł: „FINAŁ NInA”), a także w recepcji w siedzibie NInA do 15 lutego. O wynikach poinformujemy drogą mailową lub telefoniczną.

 Transmisja

Premierę eseju oraz koncert będzie można śledzić na żywo na stronach nina.gov.pl oraz ninateka.pl, przy stanowiskach komputerowych w sali Archiwum NInA, a także w naszym kinie plenerowym – na dziedzińcu NInA z wykorzystaniem słuchawek do silent disco (300 sztuk). Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dowód tożsamości ze zdjęciem.