Całkowite zaćmienie słońca nad Ameryką. My też będziemy mieli szanse zobaczyć.

Amerykanie oszaleli na punkcie zbliżającego się całkowitego zaćmienia słońca. Już w najbliższy poniedziałek ten wyjątkowy spektakl będzie widoczny na terenie Ameryki Północnej.

Całkowite zaćmienie słońca będzie przyciemniać dzień na trasie z Madras w Oregonie, gdzie zacznie się o 9:06 czasu lokalnego i zakończy na kontynencie o godzinie 16:06 (czasu lokalnego) w Columbii w Karolinie Południowej. Amerykańska Agencja Kosmiczna, NASA przygotowała z tej okazji specjalny projekt o szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej i rozrywkowej. 

NASA Scientific Visualization Studio obrazuje przejście „zaćmienia” przez kontynent północno-amerykański.

Wszyscy, którzy nie znajdą się na linii zaćmienia, dzięki właśnie NASA będą mogli obejrzeć spektakularne zjawisko na żywo. 

NASA TV zaoferuje transmisję na żywo z 12 lokalizacji na trasie zaćmienia, zdjęcia z samolotów, naziemnych teleskopów oraz 57 balonów obserwacyjnych. Transmisja na żywo będzie udostępniona również na profilu na Facebooku, YouTube, Twitterze, Twitch TV oraz specjalnie dedykowanych aplikacjach na systemy Android oraz iOS.

Całkowite zaćmienie słońca na żywo na kanale NASA na YouTube.

Podobne zaćmienie będzie można oglądać również w Polsce, jednak dopiero w 2135 roku. Wcześniej w 2020 i 2021 roku obejrzymy w Polsce zaćmienie częściowe.  

Przy okazji totalnego zaćmienia w USA organizowanych jest wiele wydarzeń nawiązujących do kosmicznego spektaklu. Okazję tę wykorzystał również organizator wycieczek promowych po morzy Karaibskim,  Royal Caribbean Oasis of the Seas. Na jedną ze swoich wycieczek, podczas której dodatkową atrakacją będzie oglądanie, z pozycji Karaibów, częściowego zaćmienia słońca oraz wysłuchanie jedenj z gwiazd lat 80., Bonnie Tayler z jej wielkim przebojem „Total Eclipse of the Heart”.