Czego słuchają fani Westeros: Spotify udostępnia muzyczne trendy „Gry o Tron”

Fenomen “Gry o tron” wykracza poza uniwersum literatury i serialu, to także fenomen natury muzycznej. Przy okazji premiery ósmego, a zarazem finałowego sezonu ekranizacji przyglądamy się, jak “Gra o tron” wpłynęła na użytkowników Spotify.

Ponad 380 milionów streamów ścieżki dźwiękowej “Gry o tron” i powiązanych z nią playlist pokazuje nam co oczywiste – fani serialu i książek, są równocześnie fanami serialowej muzyki. Ponad 250 000 użytkowników serwisu stworzyło swoje własne playlisty inspirowane uniwersum “Gry o tron”, a jeszcze więcej, playlisty dedykowane poszczególnym bohaterom.

Jeśli spojrzeć na statystyki, łatwo wywnioskować kto zdaniem społeczności Spotify powinien zdobyć Żelazny Tron – Tyrion Lannister doczekał się ponad 7 700 fanowskich playlist.

Fenomenem jest także skomponowana przed Ramina Djawadi oficjalna ścieżka dźwiękowa serialu, dzięki której można przypomnieć sobie najbardziej dramatyczne sceny z udziałem bohaterów. Majestatyczne “Light of the Seven” rozbrzmiewa gdy Cersei zleca wysadzenie Septu Baelora w finale sezonu szóstego – jest to najczęściej streamowany utwór Djawadiego na Spotify od stycznia 2016 roku. O włos popularności ustępują mu motyw przewodni, czyli “Main Title” oraz utwór “The Winds Of Winter”który towarzyszył Aryi podczas wyprawy do Braavos w sezonie czwartym.

Jednak “Gra o tron” na Spotify gości nie tylko muzycznie, ale także w formie podcastów. Użytkownicy Spotify spędzili już ponad 1,8 miliona godzin słuchając podcastów z “Grą o tron” w tytule. Największą popularność globalnie zdobyła seria Binge Mode: Game of Thrones, jej prowadzący Mallory Rubin i Jason Conception zyskali sympatyków na całym świecie dzięki swoim żywiołowym analizom poszczególnych odcinków i wątków.

W związku z premierą 8 sezonu GoT, Spotify odświeżyło swoją playlistę stworzoną wspólnie z twórcami serialu – Davidem Benioffem oraz D.B. Weissem. Wcześniej znana jako Songs of Ice and Fire teraz jest dostępna pod nazwą Game of Thrones: The End Is Coming.

Szukaliśmy piosenek, które przekazywały te same emocje, które odczuwamy, gdy myślimy o serialu – mówili Benioff i Weiss w rozmowie ze Spotify.

Komu kibicujesz w walce o Żelazny Tron: Starkom, Lannisterom a może Targaryenom? Kimkolwiek są twoi sprzymierzeńcy, możesz słuchać oficjalnych playlist 7 rodów, wyselekcjonowanych przez HBO i zawierających kompozycje Djawadiego, które odnoszą się do każdej z rodzin i ich potyczek w “Grze o tron”. Playlisty są dostępne na Spotify:

 • House Baratheon
 • House Targaryen
 • House Stark
 • House Lannister
 • The White Walkers
 • The Night’s Watch
 • The Great Houses

Najpopularniejsze playlisty, podcasty w Polsce i na świecie.

Bohaterowie, którym poświęconych jest najwięcej fanowskich playlist:
 1. Tyrion Lannister
 2. Hodor
 3. Jon Snow
 4. Cersei Lannister
 5. Arya Stark
 6. Samwell
 7. Sansa Stark
 8. Melisandre
 9. Khal Drogo
 10. Jaime Lannister
Kraje, w których najczęściej streamowana jest ścieżka dźwiękowa z “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019):
 1. USA
 2. Niemcy
 3. Wielka Brytania
 4. Hiszpania
 5. Francja
 6. Brazylia
 7. Kanada
 8. Meksyk
 9. Szwecja
 10. Holandia
ŚWIAT: Najczęściej streamowane utwory z oficjalnych ścieżek dźwiękowych “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019):
 1. Light of the Seven
 2. Main Title – From The „Game Of Thrones”
 3. The Winds of Winter
 4. Blood of My Blood
 5. The Rains of Castomere, w wykonaniu The National
 6. My Watch Has Ended
 7. Khaleesi
 8.  I Need You by My Side (Bonus Track)
 9. Maester
POLSKA: Najczęściej streamowane utwory z oficjalnych ścieżek dźwiękowych “Gry o tron” (dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019)
 1. Light of the Seven
 2. Main Titles
 3. Main Title – From The „Game Of Thrones”
 4. The Winds of Winter
 5. Blood of My Blood
 6. My Watch Has Ended
 7. The Rains of Castomere w wykonaniu The National
 8. Maester
 9. Winter Has Come
 10. Khaleesi
ŚWIAT: Najpopularniejsze podcasty na temat “Gry o tron” (mierzone na podstawie liczby odsłuchanych godzin, dane od 1 stycznia 2016 do 1 kwietnia 2019)
 1. Binge Mode: Game of Thrones (U.S.A)
 2. Oysters, Clams & Cockles: Game of Thrones (U.S.A)
 3. A Cast of Kings – A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 4. Game of Owns – The Game of Thrones podcast (U.S.A)
 5. A Storm of Spoilers – A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 6. Arya Talking To Me? – A Game of Thrones Podcast (Australia)
 7. History of Westeros (Game of Thrones) (U.S.A)
 8. EW’s Game of Thrones Weekly (U.S.A)
 9. Boars, Gore and Swords: A Game of Thrones Podcast (U.S.A)
 10. Game of Thrones – podkasten (Norwegia)

Spotify/Zdjęcie HBO