Daj się porwać wyobraźni do lasu Sherwood

Storytel ożywia legendę – słuchowisko „Robin Hood i Szmaragdowy Król” to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Tomasz Kot, Natasza Urbańska i Robert Więckiewicz jako Robin Hood, Lady Marion i Szeryf z Nottingham przeniosą was do prastarego Sherwood. Przewodnikiem-narratorem w tej przygodzie będzie Andrzej Seweryn.

Storytel prezentuje oryginalną produkcję, która będzie wydarzeniem tej jesieni. Legendarne postaci Robin Hooda, jego towarzyszy i wrogów, przemawiają głosami gwiazdorskiej obsady, na czele z Tomaszem Kotem, Nataszą Urbańską i Robertem Więckiewiczem.

Las Sherwood wybrzmiewa feerią realistycznych dźwięków i klimatyczną muzyką, w pełni przenosząc odbiorców i odbiorczynie w sam środek przygody. Usłyszycie świst przecinającej powietrze strzały, szum prastarych dębów, tubalny i nieziemski głos leśnego bóstwa, a także pełen wściekłości ryk Szeryfa z Nottingham, któremu Robin znów zalazł za skórę.

Naszym przewodnikiem w tej przygodzie jest Andrzej Seweryn jako narrator-bajarz, którego głos raz zaczarowuje nas atmosferą opowieści snutej przy ognisku, a kiedy indziej oddaje dynamizm zaciekłych pojedynków Robina z ludźmi Szeryfa. Wszystko w zupełnie nowej historii – w słuchowisku w reżyserii Marcina Kardacha.

Jakub Ćwiek (autor m.in. bestsellerowego cyklu „Kłamca” i głośnych kryminałów „Topiel” i „Drelich”) napisał kipiącą od przygody i humoru fabułę, w której naprzeciw siebie stają dwie legendy – tytułowy Książę Złodziei oraz mityczny Król Artur. Robin będzie zmuszony połączyć siły ze swoim zaciekłym wrogiem, Szeryfem z Nottingham, by wspólnie przejrzeć zamiary tajemniczego przybysza i jego świty, słynnych Rycerzy Okrągłego Stołu.

Za pomysłem na „Robin Hooda i Szmaragdowego Króla” stała chęć zderzenia ze sobą dwóch największych angielskich opowieści: mitu arturiańskiego i opowieści o Robin Hoodzie – mówi Jakub Ćwiek. – Ten pierwszy, w zasadzie mit założycielski Anglii, obiecywał idealny, sprawiedliwy świat rządzony przez sprawiedliwego Króla i jego szlachetną radę. Ten drugi to poniekąd wynik rozczarowania tamtą opowieścią i wykreowanymi przez nią bohaterami, ale podszyty nadzieją, że jeszcze może być przepięknie.

W rękach Storytel scenariusz ten stał się podstawą dla słuchowiska, które przenosi słuchaczy i słuchaczki wprost do magicznego lasu Sherwood, po którym przechadza się bóg Hern, i gdzie Wesoła Kompania kroi bogatych, a rozdaje biednym.

Wcielam się w postać Lady Marion, ukochanej Robina. Jednak wbrew pozorom nie stoi ona za swoim partnerem, a wspólnie ramię w ramię stawiają czoła niebezpieczeństwom – mówi Natasza Urbańska, zwracając uwagę na szczególny aspekt tej wersji opowieści o Robin Hoodzie. – Marion jest jedną z silniejszych postaci kobiecych w literaturze, cieszę się więc, że mogłam choć na chwilę „wejść w skórę” tej niezwykle charyzmatycznej bohaterki. Dodatkowo niesamowita energia podczas nagrań w studio z Tomkiem Kotem, oraz pełen profesjonalizm i wizjonerstwo ekipy Storytel zaowocowały powstaniem oryginalnego słuchowiska, które, mam nadzieję, inni pokochają tak jak ja – dodaje aktorka. Natasza Urbańska, odtwórczyni roli Lady Marion

Jak tłumaczy Jakub Ćwiek, jednym z fundamentów nowej opowieści będzie relacja Robina, w którego wcielił się Tomasz Kot, z Szeryfem z Nottingham, którego zagrał Robert Więckiewicz.

Nie lubię tych wersji opowieści o Robin Hoodzie, w których Szeryf jest nie tylko zły i bezwzględny, ale i głupi – zdradza Jakub Ćwiek. – Wolę te, gdzie Szeryf jest wręcz mądrzejszy od Robina, gdzie bezwzględnie punktuje naiwność czy emocjonalność banity i potyka się nie tyle o własną głupotę, co arogancję i bezduszność. Uważam, że konflikt między Robinem a Szeryfem działa najlepiej, gdy widać starcie intelekt kontra emocje. Robert Więckiewicz, wcielający się w Szeryfa z Nottingham

Las Sherwood zawitał również na festiwal Off Camera, gdzie w ramach Gali Zamknięcia uchylone zostały wrota do świata Robin Hooda. Widownia otworzyła się na dźwięki, a Storytel użył ich wyobraźni, by przenieść ich do krainy przygody, magii i miecza.

Storytel/Zdjęcie główne:Storytel