Dokument „TerraSomalia”

Od 1991 roku Somalię pustoszą wojna domowa, susze i głód. Obecnie w kraju panuje największy kryzys humanitarny od lat. Mimo to jego obywatele muszą prowadzić codzienne życie. Jarosław Kuźniar sprawdza, jak wygląda prawdziwa Somalia. Tą, która nie tylko przytłacza, ale daje też nadzieję na lepsze jutro.

Dokument „TerraSomalia”, nakręcony w październiku 2019 r., przedstawia aktualny, niczym nieupiększony obraz afrykańskiego kraju kontrastów. Miejsca na mapie, w którym bród, głód i ubóstwo mieszają się z szybkim rozwojem i dostępem do nowych technologii. W reportażu natkniemy się na niesamowitych ludzi, pełnych optymizmu i pasji.

Spotkamy się m.in. z Maryam Ahmed Ali – Europejką, która przeniosła się do Somali. Obecnie pracuje w branży beauty i, jak sama mówi, jest to dla niej niezwykle dochodowy interes. Poznamy też Samirę, somalijkę wychowaną w Szwecji. Kobieta na przekór wojnie wróciła do Mogadishu i tu otworzyła kawiarnię. Zatrudnia w niej lokalne dziewczyny, aby dać im szanse na – w miarę – normalne życie.

Porozmawiamy z dyrektorami szkół i nauczycielami, którzy w tych ekstremalnych warunkach nie tracą nadziei i wierzą, że dzięki edukacji można zmienić przyszłość Somalii. Wszystkim poruszającym historiom przysłucha się znany dziennikarz Jarosław Kuźniar.

 Ostrzegam. Będziecie oczarowani, przygnębieni, rozbici, zachwyceni. „TerraSomalia” to mój najnowszy podróżniczy dokument. Nie było dotąd ważniejszego”  – komentuje Jarosław Kuźniar, autor filmu.

Dokument zrealizowała agencja Kuźniar Media na zlecenie Polskiej Akcji Humanitarnej. Za zdjęcia i montaż odpowiada Adam Chill Woźniakiewicz, a za dźwięk Mieszko Mahboob.

Reportaż TerraSomalia można oglądać w serwisieplayer.plPowstała też dedykowana strona www.terrasomalia.com.

TVN/Discovery/ Zdjęcie główne: TVN/Discovery/Terrasomalia.com