Dokumentalna NINAteka

W listopadowe wieczory NINAteka proponuje serię filmów dokumentalnych pod hasłem Kontrowersje.

Takiego pięknego syna urodziłam Sensacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2000 roku. Film emitowany w telewizyjnym paśmie Andrzeja Fidyka „Czas na dokument” miał kilkumilionową widownię. Dokument wzbudził wiele kontrowersji, a Marcel Łoziński zarzucił wtedy publicznie debiutantowi, że „strzela z kamery do własnej matki”

Arizona Kontrowersyjny film Ewy Borzęckiej ukazujący beznadzieję i pozbawione perspektyw życie bezrobotnych mieszkańców byłego PGR-u.

Korkociąg Szokujący i wywołujący kontrowersje dokument Marka Piwowskiego, który zebrał dokumentację w szpitalu psychiatrycznym w podwarszawskich Tworkach, by przedstawić skrajne przypadki chorób wywołanych przez alkoholizm.

Z punktu widzenia nocnego portiera „Każdy człowiek ma do czegoś zamiłowanie. Ja mam zamiłowanie do kontroli”. Portretując zakładowego wartownika otwarcie czerpiącego satysfakcję z nękania innych, Krzysztof Kieślowski pokazuje w swoim głośnym dokumencie wstrząsający przykład osobowości autorytarnej.

Wizyta Marcel Łoziński z ekipą odwiedzają bohaterkę głośnego reportażu, którego bohaterka prowadzi samotnie gospodarstwo, a jednocześnie jest koneserką literatury i teatru. Film został zrealizowany w 1974 roku.

Wszystkie propozycje dostępne są w serwisie NINAteka za darmo.

NINAteka