Empik #premieraonline – Jessica Bruder

Jessica Bruder – czwartek, 19 listopada, godz. 20:00

Amerykańska dziennikarka Jessica Bruder połączy się z polskimi czytelnikami, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące blisko 3-letniej pracy nad książką „Nomadland. W drodze za pracą” (Wydawnictwo Czarne). Rozmowę z autorką poprowadzi Katarzyna Borowiecka. 
 
Wnikliwy reportaż pozwala dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce. Współcześni koczownicy to często ludzie, których oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.
 
Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale nomadzi nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem. Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Jessica Burder spędziła 3 lata w podróży i przejechała łącznie 24 tysiące kilometrów, towarzysząc swoim bohaterom. Efektem jest książka, która pozwala odkryć zupełnie nieznane oblicze Ameryki.
 
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
 
Empik/Zdjęcie główne: Empik