Empik #premieraonline Miuosh

Miuosh – piątek, 1 października, godz. 18:00

W Dniu Polskiej Muzyki gościem spotkania z cyklu Premiera online będzie Miuosh. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska, a okazję stanowi premiera albumu „Pieśni Współczesne”, czyli wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha.
 
To projekt przełomowy, w którym potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna.
Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które to jednak śmiało sięgają do tradycji ludowych tożsamych „Śląskowi”. Podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie niezapominającymi o szacunku dla tradycji.
 
„Pieśni współczesne” reinterpretują historie, które można było usłyszeć już w tradycyjnym repertuarze Zespołu „Śląsk”. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Wykonywane są przez najlepszych i najciekawszych wokalistów współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w Polsce (Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Miuosh, Jakub Józef Orliński czy duet Kwiat Jabłoni) z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt angażuje łącznie ponad 140 muzyków i wykonawców.
 
Dla liczącego niemal 80 lat Zespołu „Śląsk”, który miał okazję koncertować w 44 krajach na 5 kontynentach, to pierwszy taki projekt. Dla Miuosha, który swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił zapełnić największy stadion w Polsce, to również nowa przestrzeń. Tym razem nie będzie wypełniał jej rapem – jego teksty zaśpiewają najlepsi polscy wokaliści, których zaprosił do współpracy, nie oglądając się na podziały gatunkowe czy jakiekolwiek ograniczenia i stereotypy.
 
Na spotkanie z Miuoshem zaprasza Empik wspólnie z Fandango Records oraz Going.
 
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empik.com. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Empik/Zdjęcie główne: Empik