Empik #premieraonline Premiera Pismo. Wrzesień

Szczepienia. Nowa linia podziału społecznego – Premiera Pisma 09/2021 – środa, 8 września, godz. 18:00

Wrześniowy numer „Pisma. Magazynu opinii” trafił właśnie do salonów prasowych. Tradycyjnie już premierze najnowszego wydania towarzyszyć będzie debata w studio Empiku. Tym razem tematem będą szczepienia jako nowa linia podziału społecznego. W dyskusji udział wezmą dr hab. Elżbieta Korolczuk, dr hab. Marcin Napiórkowski oraz dr Łukasz Durajski. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
 
Polacy szczepią się niechętnie. Loterie i perswazja nie zdały egzaminu. A w temacie przymusowych szczepień nie ma konsensusu. Większość krajów balansuje na krawędzi pomiędzy wprowadzeniem nakazu a ochroną praw obywatelskich, w tym prawa wyboru. Europa testuje więc różne modele – z obowiązkowymi szczepieniami dla konkretnych grup zawodowych, systemem kar i restrykcji dla niezaszczepionych i przywilejami dla tych, którzy mogą okazać tzw. paszport covidowy. Jaką drogę wybierze Polska? I jakie będą społeczne konsekwencje politycznych decyzji w tym zakresie? Czy stosunek do szczepień wyznaczy kolejną linię podziałów społecznych w naszym, i tak już mocno spolaryzowanym, narodzie? O tym wszystkim porozmawiają goście biorący udział we wrześniowej Premierze Pisma.

dr hab. Elżbieta Korolczuk – socjolożka, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Bada ruchy społeczne, społeczeństwo obywatelskie, kategorię płci oraz rodzicielstwo. W ostatnich latach wydała książki: „Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia” we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press); „Civil Society revisited: Lesssons from Poland z Kerstin Jacobsson” (Berghahn Books), oraz „Bunt Kobiet. Czarne Protesty i Strajki Kobiet” wydaną przez Europejskie Centrum Solidarności (z Beatą Kowalską, Claudią Snochowską-Gonzalez i Jennifer Ramme). W 2021 nakładem wydawnictwa Rutledge książka ukaże się „(Anti)Gender Politics in the Populist Moment” napisana z Agnieszką Graff. Jej polskie tłumaczenie wyda Krytyka Polityczna.

dr Łukasz Durajski – lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Wakcynolog, wykładowca akademicki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Twórca i założyciel oraz dyrektor medyczny platformy telemedycznej Med24. Bloger, autor książek „Zdrowie Twojego Dziecka” i „Co Na To Lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną”. Prowadzi program „Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style.

dr hab. Marcin Napiórkowski – bada mity, czasem pomaga tworzyć nowe. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Interesują go mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe. Pisuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”, a czasami też w innych tytułach. Jest autorem kilku książek, między innymi „Kodu kapitalizmu” i wydanego niedawno „Turbopatriotyzmu” o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Ciekawymi odkryciami na bieżąco dzieli się na blogu mitologiawspolczesna.pl

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Empik/Zdjęcie główne: Empik