Gdzie oglądać materiały w 4K?

Rynek streamingu wideo rozwija się coraz szybciej, serwisy prześcigaja się między soba nie tylko stawiając na wysokiej jakości kontent czy też udogodnienia dla użytkowników, ale również realizują plan nadawania w rozdzielczości 4K (3840 × 2160). Wydaje się, że serwisy streamingowe w porównaniu ze standarowymi nadawcami telewizyjnymi mają w tym temacie więcej do zaoferowania.

Główi globalni gracze streamingowi z każdym dniem powiększają swoje biblioteki o materiały w jakości 4K. Ostatnio platforma BBC iPlayer opublikowała 4-minutowy fragment premierowego odcinka Planeta Ziemia, zrealizowanego za pomocą nowego kodeka, który pozwala na oglądanie materiałów w takiej rozdzielczości nie posiadając odpowiedniego, dostosowanego to takich warunków technicznych telewizora.

Kilka przykładów u kogo i za ile możemy nacieszyć się najwyższym standardem jakości wideo.

Amazon Prime (99$/ok), oferuje materiały w 4K w pakiecie, jak również w systemie pay-per-view, jako dodatkowa płatna opcja na wybrane tytuły. jednak w porównaniu do oferty Netflixa, większość materiałów w 4K oferuje w standardowym pakiecie.

Netflix (12$/mies.)  z najdroższym abonamentem w serwisie, posiad a ponad 600 godzin treści w 4Ki, 150 godzin w HDR. Podobnie jak Amazon, oryginalne rejestracje wideo realizowane są w jakości 4K, jedynie oferta dla użytkowników dzielona jest już wg abonamentów.

FundagoNow (7$ mies. lub 25$ jednorazowy zakup) serwis, który wypożycza filmy w ramach miesięcznego abonamentu lub też sprzedaje pojedyncze pozycje w jakości 4K.

Sony Ultra (30$ za zakup tytułu) posiada ok. 100 tytułów w jakości 4K.

UltraFlix, serwis dostępny poprzez stronę internetowa oraz aplikacje na wielu urządzeniach, oferuje ponad 600 godzin materiałów w 4K. Wypożyczenie jednego tytułu to koszt od 1 do 10$ z 48-godzinną dostępnością. Ma podpisanych wiele kontrakótw z producentami filmowymi jak Paramount Pictures czy IMAX. W ofercie znajduje się również 100 godzin materiałów w 4K w dystrybucji darmowej.

Vudu (10$ wypożyczenie, 25$ zakup) serwis udostepniający treści w systemie pay-per-view.

YouTube – za darmo, ale musimy zapoznać się z reklamami. YouTube Red (usługa niedostępna w Polsce) za 10$ miesięcznie nie będzie nas przymuszał do oglądania reklam.