Jak polscy naukowcy ratują naszą planetę. Startuje nowy podcast

Popularność podcastów w Polsce dynamicznie rośnie. Najczęściej słuchamy ich dla rozrywki – najczęściej odtwarzana kategoria w tym medium to „Komedia”. Format ten może jednak też uczyć i popularyzować wiedzę naukową, bowiem „Edukacja” znalazła się wśród 5 najchętniej słuchanych gatunków.

Do tej grupy dołącza mający premierę 16 grudnia „Podcast naukowy ADAMED SmartUP”. Jego pierwsze cztery odcinki przedstawią recepty polskich naukowców na aktualne wyzwania dot. ochrony środowiska w obszarach poszczególnych żywiołów – wody, powietrza, ziemi i ognia.

W Unii Europejskiej, według danych globalnej platformy hostingowej dla podcastów Voxnest, liczba ich odbiorców tylko w I kwartale 2020 roku wzrosła o 53 proc. Sama Polska znalazła się zaś na 8. miejscu najszybciej rosnących rynków na świecie w zakresie tworzenia podcastów.

Pod kątem kategorii natomiast w największym tempie przybywa na świecie w tym formacie materiałów o profilu edukacyjnym. Serwis streamingowy Spotify podaje z kolei, że w pierwszym półroczu 2020 r. w Polsce wysłuchano o ponad 300 proc. godzin podcastów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego „Edukacja” znajduje się w pierwszej piątce najczęściej słuchanych kategorii.

Czytaj więcej