„Jestem Kim Chcesz” pierwszy audiomusical

Teatr Muzyczny Roma to jeden z najpopularniejszych teatrów muzycznych w Polsce. Bilety na jego produkcje sprzedają się w okamgnieniu. Tym razem dzięki zupełnie nowemu formatowi bilety nie będą potrzebne! „Jestem Kim Chcesz” dostępne jest w aplikacji Audioteki.

“Jestem Kim Chcesz” – pierwszy audiomusical w Polsce został zrealizowany przez artystów Teatru Muzycznego Roma i Audioteki. To z jednej strony bardzo dobrze znana historia na motywach “Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa, z drugiej wibrujący energią i bardzo współczesnym przesłaniem musical. Profesor fonetyki Henry Higgins twierdzi, że dzięki lekcjom muzyki, wymowy i dobrych manier każda osoba jest w stanie wejść na towarzyskie salony. Zakład z przyjacielem doprowadza do eksperymentu na żywej osobie – młodej, krzykliwej i wulgarnej kwiaciarce.

Pigmalion porusza wciąż aktualny problem podziałów społecznych i polaryzacji poglądów – To prosty komunikat – “chcę żebyś myślał i mówił tak, jak ja”. Shaw obnaża ten mechanizm i ze wspaniałą lekkością drwi zarówno z naiwnych aspiracji, jak i snobistycznych urojeń – mówi Bartosz Szpak, reżyser musicalu, autor libretta i tekstów piosenek. Jak dodaje, nie chciał zwyczajnie przenieść akcji do roku 2020, dlatego wybrał lata 60-te i swingujący Londyn. Z rewolucją obyczajową, społeczną i kulturalną doskonale korespondującą z bieżącymi problemami i kryzysem wartości.

Na potrzeby musicalu, powstała zupełnie zupełnie nowa muzyka. Kompozytorką i producentką muzyki jest Marta Zalewska – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

-Starałam się stworzyć utwory, które oddadzą klimat i estetykę tamtego bardzo inspirującego okresu w muzyce i sztuce – mówi Marta Zalewska. – We współpracy z Błażejem Domańskim, odpowiedzialnym za miks i mastering, użyliśmy mikrofonów, wzmacniaczy i instrumentów z epoki. Wszystkie utwory nagraliśmy na taśmę. Dzięki temu uzyskaliśmy analogowe brzmienie, na którym mi zależało – wyjaśnia.

W audiomusicalu zagrali artyści związani z Teatrem Muzycznym Roma, m.in Marta Masza Wągrocka, Wojciech Paszkowski i Adam Krylik. W rolę narratora wcieli się Krzysztof Banaszyk.

– Audiomusical to zupełnie nowy format, coś czego do tej pory jeszcze nie było. Jestem przekonany, że efekt końcowy będzie fantastyczny, bo talent naszych artystów gwarantuje sukces, czego dowodzą produkcje na deskach Teatru Muzycznego Romy, w których występują. To nasz pierwszy wspólny projekt z Audioteką i mam nadzieję, że będą kolejne – mówi Wojciech Kępczyński, Dyrektor Naczelny TM Roma.

Audiomusical jest dostępny od 2 listopada w Audiotece – bezpłatnie w odcinkach dla subskrybentów Audioteka Klub, oraz od razu w całości płatnie.

Współpraca z Teatrem Roma została nawiązana w ramach programu “Usłysz Kulturę” Audioteki. Polska platforma z produkcjami audio postanowiła w trudnych dla kultury czasach przeznaczyć 4 mln złotych na sfinansowanie autorskich produkcji audio. Nabór na kolejne projekty wciąż trwa.

Audioteka/Zdjęcie główne:Audioteka