Klasyczne środy w TVP VOD

Od 3 marca w środy TVP VOD zaprasza do oglądania premierowych tytułów z klasyki filmu polskiego, a także wybitnych spektakli Teatru Telewizji. Już dziś obejrzeć będzie można kultowe dzieło Andrzeja Kondratiuka – „Wniebowzięci”, z niezapomnianym duetem Maklakiewicz-Himilsbach.

„Wniebowzięci” to historia dwóch dojrzałych mężczyzn, którzy wygrywają dużą sumę w Toto-Lotka. Wygraną przeznaczają na pierwszą w życiu podróż samolotem. Latają po kraju, nieudolnie podrywają młode kobiety. Mimo posiadanych pieniędzy nie czują się szczęśliwsi – spotkania i znajomości przynoszą jedynie rozczarowania.

Film przewrotnie pokazuje, że czasem spełnione wielkie marzenie nie czyni ludzi ani lepszymi, ani szczęśliwszymi. Pomaga natomiast zaakceptować własny los, jakikolwiek by on był. Oprócz wątków komediowych wybrzmiewa refleksja za straconą młodością spędzoną w czasach wojennych. Pozycja obowiązkowa.

W kolejnych tygodniach będzie można zobaczyć także „Autoportret z kochanką”, w którym Radosław Piwowarski z dużym wdziękiem sportretował miłość kochanków pochodzących z dwóch światów – młodego mężczyzny z mieszczańskiej, wojskowej rodziny „z zasadami” i dojrzałej kobiety, kochającej wolność i naturę, ekscentrycznej muzy artystów. Intensywny obraz o dorastaniu w trudnej rodzinie, młodzieńczym buncie, fascynacji dojrzałą partnerką, o obawie przed dorosłością. Niezapomniana rola ”Katarzyny Figury” i udany debiut ”Waldemara Błaszczyka”.

Cykl wzbogaci również „Spis cudzołożnic”. Gustaw (Jerzy Stuhr) – pracownik naukowy, oprowadza szwedzkiego humanistę po Krakowie, ale ten nie wykazuje zainteresowania architekturą czy zabytkami – łaknie damskiego towarzystwa. Spełniając życzenie Szweda, zdesperowany Gustaw odwiedza byłe dziewczyny, których telefony znajduje w starym notatniku. Niestety, ku jego rozczarowaniu, po wielu latach nie przypominają osób z namiętnych wspomnień… Zabawne, ale i refleksyjne kino, oparte na prozie Jerzego Pilcha.

TVP VOD zaprezentuje także m.in. obsypany nagrodami poetycki obraz „Jańcio Wodnik” z poruszającą kreacją Franciszka Pieczki. Jańcio, filozof i uzdrowiciel, czyniąc cuda, rusza w świat, a jego sława dorównuje pysze. Wkrótce dar zostaje mu odebrany – nie może uzdrowić swojego nowonarodzonego dziecka. Magicznie uchwycona polska prowincja, baśniowi bohaterowie. Arcydzieło Jana Jakuba Kolskiego.

W cyklu „Klasyczne środy” znajdziemy też „Siedlisko” , serial Janusza Majewskiego, który skradł serca milionom widzów, z Anną Dymną i Leonardem Pietraszakiem w rolach głównych. Poznajemy ich w momencie życiowej decyzji – opuszczają Warszawę zamieszkując na mazurskiej wsi. Wrastanie ich w środowisko i lokalną społeczność nie jest łatwe i bezkonfliktowe, ale sprzymierzeńcem małżonków jest łącząca ich dojrzała miłość. Doskonały, ciepły serial rodzinny o rzeczach prostych – miłości, sile przyjaźni, poszanowaniu natury, radości życia. Na uwagę zasługują piękne zdjęcia, z wyeksponowanym mazurskim krajobrazem.

Nie zabraknie ponadczasowych spektakli Teatru Telewizji. TVP VOD wzbogaci kolekcję przedstawień o 8 adaptacji utworów Aleksandra Fredry: „Pan Geldhab” (1993), „Zemsta” (1994), „Pierwsza lepsza” (1974), „Mąż i żona” (1978), „Świeczka zgasła” (1980), „Trzy po trzy” (1977), „Nocleg w Apeninach” (1977), „Pan Jowialski” (1976).

Telewizja Polska/Zdjęcie główne: kadr z filmu „Jancio Wodnik”