“Łamacz Szyfrów”. Kulisy Cudu nad Wisłą w Audiotece

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Audioteka wyprodukowała audioserial “Łamacz Szyfrów” – ukazujący kulisy walki, która mimo że rozgrywała się daleko od frontu, była kluczowa.

Gdy latem 1920 roku Armia Czerwona zbliżała się nieubłaganie do Warszawy i Lwowa, jednymi z niewielu atutów, które miała polska armia, były umiejętności łamania bolszewickich szyfrów oraz tworzenia map rozmieszczenia wrogich wojsk w oparciu o nasłuch radiowy. W Biurze Szyfrów na warszawskiej Cytadeli narodził się wówczas niezwykły plan.
 
Jego twórca, porucznik Jan Kowalewski, postanowił zaprosić do rozgrywki z bolszewikami najlepszych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele. Ich przewagą była nie tylko umiejętność łamania skomplikowanych kodów, ale też tworzenia symulacji przyszłych zdarzeń i znajdowania słabych punktów przeciwnika.
 
W takich realiach rozgrywa się akcja “Łamacza Szyfrów” – najnowszej premiery Audioteki, zrealizowanej z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Superprodukcja to oparta na faktach fikcja literacka. Autor scenariusza – Andrzej Fedorowicz skoncentrował się na mało znanych wątkach i wydarzeniach, które doprowadziły do spektakularnego zwycięstwa polskiej armii. Produkcja została stworzona nie tylko z myślą o fanach historii. Dzięki komiksowemu sposobowi narracji rodem z serii “Corto Maltese” opowieść zyskuje sensacyjny i szpiegowski charakter.
 
Twórcy zadbali o to, by “Łamacz Szyfrów” oddawał klimat realiów 1920 roku. Dlatego w produkcji zabrzmi muzyka z epoki. Oprócz kozackich dumek i Marsza Budionnego nagranego przez Mirosława Samosiuka z zespołu Czeremszyna i kwintet śpiewaków z Wołynia, usłyszymy pieśni ułańskie w wykonaniu aktorów i oryginalne kompozycje autorstwa Michała Jacaszka.
 
Swoich głosów udzielili m.in. Piotr Bajtlik, Grzegorz Damięcki, Karolina Bacia, Jan Wieczorkowski i Mariusz Bonaszewski.
– Cieszymy się, że możemy naszym słuchaczom zaproponować kolejną dobrze opowiedzianą historię, bo taki jest właśnie “Łamacz Szyfrów”. Trzyma w napięciu, ma niesamowity klimat, ukazuje zagadkowe okoliczności towarzyszące prawdziwym historycznym wydarzeniom – komentuje Marcin Beme, prezes Audioteki. – Pracując nad “Łamaczem Szyfrów” zależało nam, aby jak najbardziej wzmocnić doświadczenia odbiorców produkcji w formie audio. Mamy nadzieję, że słuchacze docenią wypracowany przez nas nastrój i poczują te emocje, które towarzyszyły postaciom, dzięki którym w 1920 roku stał się “Cud” – dodaje.
Pierwsze dwa odcinki audioserialu “Łamacz Szyfrów”dostępne są od 12 sierpnia. Pierwszego odcinka można wysłuchać bezpłatnie w aplikacji, kolejnych w ramach usługi Audioteka Klub. Nowe odcinki będą się ukazywać w każdą środę.
 
Audioteka/Zdjęcie główne:Audioteka