LUANDA, ANGOLA - JANUARY 14: Diana, Princess Of Wales, With Children Injured By Mines At Neves Bendinha Orthopaedic Workshop In Luanda, Angola. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Lipiec w CANAL+ online

Lipiec to miesiąc premiery nowej oryginalnej produkcji CANAL+ Polska, serialu KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI.

SERIAL

KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI thriller kryminalny, premierowe odcinki w piątki od 9.07.

Policjant Adam Kruk powraca w kolejnej odsłonie swych fascynujących i mrocznych przygód. Trzy lata temu mogliśmy śledzić jego poprzednie przygody w sześcioodcinkowej serii „Kruk. Szepty słychać po zmroku” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Opowieść o śledztwie w sprawie porwanego chłopca w Białymstoku zafascynowała widzów i nic dziwnego, że doczekała się kontynuacji.

Tym razem inspektor Kruk trafia w środek mafijnych porachunków na Podlasiu, terenie gdzie nielegalny biznes papierosowy jest potężnym przedsięwzięciem. Walkę z przestępcami musi prowadzić równocześnie z próbami leczenia swej poharatanej psychiki.

W kolejnych sześciu odcinkach mrocznej opowieści wraca sprawdzony duet twórców Maciej Pieprzyca („Jestem mordercą”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”) jako reżyser oraz Jakub Korolczuk – autor scenariusza. W tytułowej roli ponownie Michał Żurawski („Król”, „(Nie)znajomi”). Nowymi twarzami w obsadzie są wcielający się w postaci policjantów: Magdalena Koleśnik („Sweat”, „Brzydula 2”) i Leszek Lichota („Wataha”, „Boże Ciało”).

NIENAWIDZĘ SUZIE serial komediowy, premierowe odcinki w poniedziałki od 5.07.

Jeden z najgłośniejszych i najlepszych brytyjskich seriali 2020 roku, w którym kolejną świetną kreację stworzyła Billie Piper. Ta niegdyś nastoletnia gwiazdka muzyki pop, a później bardzo popularna brytyjska aktorka telewizyjna („Doctor Who”, „Sekretny dziennik call girl”, „Dom grozy”) tym razem jest także współkreatorką i współproducentką serialu, który opowiada o… popularnej telewizyjnej aktorce, która niegdyś była gwiazdką pop.

W ośmioodcinkowej opowieści widzimy jak grana przez Billie Suzie Pickles radzi sobie z potężnym kryzysem swej kariery, wywołanym wypłynięciem z jej zhakowanego telefonu kompromitujących materiałów. Problemy osobiste, zawodowe, psychiczne – nic nie zostaje jej oszczędzone. Każde rozwiązanie powoduje kolejne kłopoty, a lista osób na które można liczyć wciąż się kurczy.

Ta brytyjska produkcja błyskawicznie zdobyła wielką publiczność po premierze na Wyspach, a z końcem sezonu nominowano ją do wielu nagród. Znalazła się również w wielu najważniejszych branżowych zestawieniach najlepszych seriali sezonu.

ANNE BOLEYN serial historyczny, premierowe odcinki od 9.07.

Losy brytyjskiej monarchii wydają się być nieskończoną inspiracją dla twórców filmów i seriali. Choć już wiele razy oglądaliśmy na ekranie historię żon Henryka VIII, a w rolę Anny Boleyn wcielały się już między innymi Natalie Portman („Kochanice króla”) i Natalie Dormer (serial „Dynastia Tudorów”), to co kilka lat wracamy do tych postaci i ich tragicznych losów.

Najnowszy trzyodcinkowy miniserial o ostatnich miesiącach życia królowej Anny Boleyn stał się głośny na długo przed jego premierą. Mnóstwo komentarzy wzbudził fakt, że tytułową rolę powierzono czarnoskórej aktorce Jodie Turner-Smith („Bez skrupułów Toma Clancy’ego” seriale „Jett”, „Ostatni okręt”). Ta castingowa decyzja producentów kostiumowego widowiska wywołała zarówno aplauz, jak i głośne wyrazy oburzenia.

Teraz, oglądając serial możemy sami przekonać się co za nią stało. Po pierwsze przekonać się, jak świetną aktorką (niezależnie od pozostałych kontekstów) jest Turner-Smith i jak ta decyzja obsadowa pozwala inaczej spojrzeć na losy matki Elżbiety I.

BEAU SÉJOUR 2 serial kryminalny, premierowe odcinki od 12.07.

Sukces belgijskiego serialu grozy „Beau Séjour” o duchu martwej dziewczyny próbującym rozwiązać zagadkę swego morderstwa był tak duży, że jego twórcy zdecydowali się nakręcić drugi sezon. Trzeba było jednak do niego stworzyć zupełnie nową fabułę (poprzednia została spuentowana w finałowym, dziesiątym odcinku).  Drugi, nakręcony w tym roku sezon to całkiem nowa i samodzielna opowieść, gdzie tytułowy Beau Séjour nie jest już hotelem, a nazwą jachtu.

Bohaterem opowieści – podobnie jak za pierwszym razem, zabitym i próbującym rozwikłać tajemnicę swej śmierci jako duch – został Maurice, były oficer marynarki, który budzi się w trakcie sztormu i widzi swe martwe ciało zwisające z masztu. Nie pamięta ostatnich godzin swego życia, ale nie wierzy w wersję o samobójstwie i zrobi wszystko, by dowiedzieć się jak zginął. Nie będzie to łatwe, gdy jest się duchem i nikt Cię nie widzi. No, prawie nikt. W głównej roli zobaczymy Gene’a Bervoets’a, którego polscy widzowie mogą pamiętać ze świetnego filmu „Zniknięcie”, czy serialu „Tabula Rasa”.

KIM BYŁA KSIĘŻNA DIANA NAPRAWDĘ film biograficzny, premiera 1.07.

Najnowszy brytyjski film dokumentalny o historii księżnej Diany i jej rodziny. Opowieść o losach wielu pokoleń przodków Diany Spencer, które doprowadziły do narodzin tej trzeciej z kolei córki wicehrabiego Althorp, Edwarda Johna Spencera i jego żony Frances, którzy bardzo liczyli tym razem na męskiego dziedzica.

Wszyscy wiemy kim stała się Diana i jak tragicznie zginęła ta, wszystko na to wskazuje, matka przyszłego króla Wielkiej Brytanii. Kiedy jednak spytać o jej rodziców, dziadków, czy dalszych przodków nasza wiedza szybko kurczy się i spada do zera. Tymczasem to często fascynujące historie splecione z najważniejszymi wydarzeniami królestwa. Ten film opowiada o ich losach, począwszy od generała Johna Churchilla, bohatera wojennego z przełomu XVII i XVIII wieku. To świetnie udokumentowana wyprawa w świat kolejnych pokoleń brytyjskiej arystokracji, pełna anegdot, rycin z epoki, wypowiedzi historyków i pozwalająca spojrzeć ze znacznie lepszej perspektywy na postać i dorobek Diany Spencer.

DZIEŃ DOBRY, ROBIN film biograficzny, premiera 18.07.

Robin Williams był jednym z najlepszych komików w historii kina i stand upu. Jego energia, umiejętność błyskawicznego wcielania się w rozmaite postacie, riposty były wręcz nie do okiełznania. Jego role w „Good Morning, Vietnam”, „Stowarzyszeniu umarłych poetów”, „Fisher Kingu” wpływały na całe pokolenia.

Zmarł w 2014 roku po, jak początkowo sądzono, próbie samobójczej. Prawda okazała się z czasem znacznie bardziej skomplikowana. Dokument pokazuje ostatni okres życia aktora i weryfikuje wiele plotek. Williams zmagał się bowiem z ciężką chorobą neurologiczną – otępienie z ciałami Lewy’ego DLB, która w efekcie połączona z innymi schorzeniami, doprowadziła do jego śmierci.

Ten nagrodzony Oscarem® aktor przez całe życie wydawał się wulkanem energii i humoru, niepowstrzymaną siłą natury, która rozbawia cały świat. Tymczasem pod koniec życia coraz częściej nie radził sobie z rzeczywistością i okresy zawodowej aktywności mieszały się z coraz poważniejszymi kryzysami. Film „Dzień dobry, Robin” jest równocześnie pogłębioną analizą tej sytuacji jak i hołdem dla wielkiego komika.

JAK ROBOTY UCZĄ SIĘ CZŁOWIECZEŃSTWA seria dokumentalna, premierowe odcinki od 7.07.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o robotach, ale nie mieliście kogo zapytać.

Czy można nauczyć maszynę człowieczeństwa? Logicznego myślenia, odczuwania emocji, podejmowania decyzji? Jaki jest aktualny stan badań nad sztuczną inteligencją? Seria przybliża te zagadnienia w przystępny i wciągający sposób. Przewodnikiem po świecie robotów jest Chua Enlai, młody aktor, komik i pasjonat nowych technologii. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi rozwoju robotyki.

FILMY

RELACJA Z FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES dostępna codziennie 6-17.07.

Wielkie filmowe festiwale wracają. Przed nami jedna z najważniejszych imprez światowego formatu – Cannes. Po przekładaniu i ostatecznie odwołaniu zeszłorocznej edycji, tym razem wracamy na francuską Rivierę i przed nami wielkie święto kina, które będziemy mogli na bieżąco śledzić w CANAL+.

Już we wtorek 6 lipca zobaczymy ceremonię otwarcia wprost z Pałacu Festiwalowego. Potem codzienne relacje z imprezy, aż do wielkiego finału, gdy w sobotę 17 lipca podczas kolejnej ceremonii zobaczymy, kto w tym roku otrzyma Złotą Palmę. To jedno z najważniejszych wyróżnień w branży filmowej, które w tym roku przyzna jury pod kierownictwem słynnego amerykańskiego reżysera Spike’a Lee. Inna wielka gwiazda kina zza Oceanu, Jodie Foster, dostanie w tym roku honorową Złotą Palmę, a w konkursie jak zawsze zobaczymy najnowsze filmy wielu wybitnych reżyserów. Tym razem niestety nie mamy szans na polskich laureatów – nie ma naszych filmów w konkursie głównym. Ale z pewnością i tak będzie się działo!

OSTATNIE WIELKIE DZIEŁO dramat, premiera 3.07.

Oparta na prawdziwych zdarzeniach historia holenderskiego malarza Hana von Meegerena oskarżonego po II Wojnie Światowej o kolaboracje z Niemcami. Zarzucano mu, że wzbogacił się sprzedając nazistom obraz wielkiego XVII-wiecznego malarza Jana Vermeera. Han bronił się twierdząc, że był to własnej roboty falsyfikat, a Niemcy dali się nabrać. Jeśli mówił prawdę to nie tylko całkowicie zmieniało kontekst jego czynu (i z kolaboranta stawał się wręcz bohaterem walki z okupantem), ale i stawiało go to wśród najlepszych fałszerzy dzieł sztuki w historii. Jak jednak było naprawdę i czy komuś zależy na tym, żeby świat się o tym dowiedział?

W tym amerykańskim dramacie będącym reżyserskim debiutem Dana Friedkina główną rolę Hana von Meegerena zagrał znany z „Memento”, „Tajemnic Los Angeles”, „Iron Mana 3”, a ostatnio serialu „Mare z Easttown” urodzony w Wielkiej Brytanii, ale od dziecka związany z Australią aktor Guy Pearce. Towarzyszą mu Claes Bang („The Square”, „The Affair”, „Dracula”) i Vicky Kreps („Nić widmo”).

MUSIC film muzyczny, premiera w 8.07.

Nominowany do dwóch tegorocznych Złotych Globów musical o rodzinnych więzach, które są w stanie wygrać z wszelkimi problemami. Po śmierci babci ledwo radząca sobie z wychodzeniem z uzależnień Zu (Kate Hudson) musi zacząć się opiekować swoją przyrodnią siostrą Music (Maddie Ziegler), nastolatką ze spektrum autyzmu. To będzie wyzwanie, które niemal przerośnie jej możliwości.

Film „Music” to przede wszystkim dzieło popularnej australijskiej piosenkarki, znanej jako Sia. To ona napisała do niego scenariusz, wyreżyserowała i stworzyła wszystkie piosenki. Pojawia się nawet w jednej ze scen grając samą siebie. Jej teledyski od dawna wzbudzały zachwyt oryginalnymi wizualizacjami i klimatem. Teraz poszła jeszcze dalej zabierając nas (w piosenkach w tym filmie) w głąb wyobraźni i postrzegania autysty. Wspierają ją w tym nominowana do Oscara® Kate Hudson („U progu sławy”, „Nie wszystko złoto, co się świeci”), Maddie Ziegler („Powieść Henry’ego”) i nominowany w tym roku do Oscara® za „Pewnej nocy w Miami” Leslie Odon jr.

EMA dramat, premiera 16.07. 

Fascynujący chilijski dramat, w którym taniec staje się sensem wszystkiego. Jego tytułowa bohaterka Ema (Mariana Di Girolamo) żeby tańczyć oddaje nawet do sierocińca własne dziecko. Ta decyzja pociąga za sobą wiele konsekwencji, ale i tak najważniejszy jest taniec i to wszystko co, go otacza. Czy jednak sam taniec wystarczy do życia? Świetnie nakręcony dramat, w którym rozbudowane sekwencje taneczne wręcz oszałamiają to dzieło Pablo Larraina, reżysera, który wcześniej stworzył głośne filmowe biografie („Neruda”, „Jackie”), a w tym roku serialową adaptację prozy Stephena Kinga „Historia Lisey”.

Roztańczona „Ema” zakwalifikowała się do konkursu na festiwalu w Wenecji, gdzie nagrodzono ją właśnie za reżyserię. Na ekranie grającej tytułową rolę Marianie Di Girolamo (którą mogliśmy zobaczyć w chilijskim serialu „Sfora”) towarzyszy meksykański aktor, laureat Złotego Globu za serial „Mozart w miejskiej dżungli”, znany m.in. z filmów „Dzienniki motocyklowe”, „Babel” i „I twoją matkę też” Gael García Bernal.

CANAL Plus/Zdjęcie główne: CameraPress TerenceDonovan