Mały topór – antologia filmów Steve’a McQueena

Antologia Mały topór (Small Axe) to pięć filmów w reżyserii zdobywcy Oscara Steve’a McQueena, opowiadających o afrokaraibskiej społeczności mieszkającej w Londynie. 

Bohaterami filmów wchodzących w skład antologii Mały topór, których akcja toczy się od późnych lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, są członkowie londyńskiej afrokaraibskiej społeczności, którzy pomimo panującego rasizmu oraz dyskryminacji uporem i wytrwałością ukształtowali swoje życie. Wydarzenia wszystkich części antologii osadzone są w przeszłości, ale poruszane w nich wątki nadal pozostają aktualne.

Mały topór to pochwała radości, piękna, miłości, przyjaźni, więzi rodzinnych, muzyki oraz kuchni afrokaraibskiej społeczności, a każdy film w inny sposób podkreśla ich sukcesy, niosąc nadzieję i optymizm.

Jak wyjaśnia Steve McQueen: „Pomysł na antologię Mały topór narodził się 11 lat temu. Początkowo miał być to serial telewizyjny, ale potem uświadomiłem sobie, że każda z tych historii może stać się niezależnym filmem będącym częścią większego cyklu. Bohaterami antologii filmowej są członkowie afrokaraibskiej społeczności w Londynie. W kolejnych odsłonach poznajemy ich doświadczenia, które potwierdzają, że pomimo wielu przeciwności, udało się im osiągnąć w życiu ogromny sukces”.

„Pomimo, że akcja wszystkich pięciu filmów jest osadzona od późnych lat 60. do połowy lat 80., poruszane w nich problemy nic nie straciły ze swojej aktualności. Wątki są osadzone w przeszłości, ale można równie dobrze odnieść je do naszej teraźniejszości. Są bardzo celnym komentarzem na temat naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, do której dążymy” – dodał McQueen.

Autorem antologii Mały topór jest Steve McQueen, który odpowiada za reżyserię oraz scenariusz. Współscenarzystami są Alastair Siddons oraz Courttia Newland. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Tracey Scoffield i David Tanner ze strony Turbine Studios oraz Steve McQueen w imieniu spółki Lammas Park. Serial wyprodukowali Mike Elliot ze spółki EMU Films dla Turbine i Anita Overland. Producentem wykonawczym ze strony BBC są Lucy Richer oraz Rose Garnett.

Pierwszy film antologii Mały topór (Small Axe) od dzisiaj, tj. 16 listopada, jest już odstępny w HBO GO. Premiery kolejnych filmów odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki.

HBO/Zdjęcie główne: HBO/Wideo: YouTube