“Metale Szlachetne”. Łukasz Orbitowski o ekstremalnym świecie metalu

Pisarz, dziennikarz, fan metalu – tak chyba najkrócej opisać można  Łukasza Orbitowskiego. Tę ostatnią twarz pokazuje w swoim nowym podcaście, który realizuje w Audiotece – “Metale Szlachetne”.

– Chciałem zrobić podcast o metalu, ale nie o muzyce. Dla wszystkich, a nie tylko dla metali – mówi Orbitowski w pierwszych sekundach nagrania. – Chciałbym opowiedzieć o dziwnym, śmiesznym, strasznym, głupim, a jednak bardzo mądrym, bajkowym, absolutnie fascynującym świecie muzyki metalowej – dodaje. To świat, w którym nagradzany pisarz, spędził – jak sam podkreśla – niemal 30 lat swojego życia.
 
Na pierwszy ogień pisarz bierze chyba najbardziej ekstremalny podgatunek tej muzyki – black metal. Nie mówi o nim sam. W nagraniu towarzyszy mu Michał Stępień – muzyk i multiinstrumentalista znany z m.in. Over the Voids…, Medico Peste, Owls, Woods Graves, Mord’A’Stigmata czy koncertowo z chyba najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta nowej polskiej fali black metalu – zespołu Mgła.
 
 
Orbitowski i Stępniak próbują uzyskać odpowiedź na pytanie “czym jest black metal”, odchodząc jednak od komiksowych makijaży czy figury Szatana. Otoczka jest w tej rozmowie ważna, ale mówią raczej z perspektywy działania muzyki na słuchacza i muzyka – o nihilizmie, grozie i specyficznym “pęknięciu duszy”, które towarzyszy temu gatunkowi. Dla fana tej muzyki może to być ciekawa rozmowa dwóch weteranów muzycznej sceny. Czy osoba nie znająca tematu znajdzie tam coś dla siebie? Czy prawie 10 minut black metalowego utworu Medico Peste na koniec ich nie odstraszy słuchaczy? Trzeba posłuchać, żeby się przekonać.
 
Premierowy odcinek “Metali Szlachetnych” pojawi się w piątek 11 września, a kolejne będą ukazywać się w Audiotece co tydzień w piątki. Przez miesiąc podcast dostępny będzie za darmo, później bez dodatkowych opłat słuchać  subskrybentów Audioteka Klub podcast dostępny jest bez dodatkowych opłat. W drugim odcinku Łukasz Orbitowski spotka się z Piotrem “Peterem” Wiwczarkiem z Vader.
 
Audioteka/Zdjęcie główe: kadr z zapowiedzi wideo/Wideo: YouTube