Microsoft rezygnuje z muzycznego serwisu Groove Music.

Microsoft zapowiedział, że do końca bieżącego roku chce zamknąć całkowicie swój serwis streamujący muzykę Groove Music. Nie podołał konkurencji, ale nawiązał współpracę z serwisem Spotify.

Groove Music nie była znana w Polsce, ponieważ nie była to usługa dostępna w naszym kraju. Microsoft mocno zawęził zasięgowo dostęp do muzycznych katalogów i nie potrafił nadążyć za konkurencją. Ograniczenie oferty do wybranych krajów w Europie, Ameryka Północna, kilka z Ameryki Południowej oraz Aurstralii to w erze globalizacji wciąż za mało. 

Znany wcześniej pod nazwą Xbox Music, swoimi korzeniami sięgał jeszcze do pierwszej muzycznej platformy Zune. I niestety na tym etapie pozostał, zmieniając tylko interfejs oraz nazwę serwisu.

Zamknięcie serwisu przez Microsoft udowadnia, że nawet największa firma technologiczna świata nie do końca potrafiła rozpoznać rynek oraz przygotować ciekawa ofertę muzyczna dla swoich klientów, których nie ukrywajmy ma wiele na świecie. Znacznie lepiej udało się to zorganizować firmie Apple ze swoim serwisem Apple Music czy też Amazonowi. W ich przypadkach, podobnie jak Microsoft serwisy muzyczne były i są nadal dodatkiem do głównej działalności, jednak oni lepiej potrafili wykorzystać potencjał drzemiący w streamingu.

Microsoft doszedł do porozumienia ze Spotify i przygotował łatwą migrację użytkowników Groove Music do serwisu Spotify. 

Pojawiają się opinie, iż ruch z zamknięciem serwisu to tylko początek przygotowań do zakupów jednego z dużych graczy na rynku streamingu muzycznego. Oczywiście mowa tu o jedynym niezależnym serwisie, jakim jest Spotify. 

Tymczasem żegnamy Groove Music. Pozostaje nam tylko ciekawa i wygodna w korzystaniu aplikacja desktopowa do słuchania muzyki, dostępna dla każdego, kto korzysta na co dzień z systemu Windows 10.