Mitch & Mitch stworzyli muzykę do „Folwarku zwierzęcego” Orwella

Mitch & Mitch płynnie poruszają się między różnymi stylistykami, epokami czy nastrojami, angażując się w kolejne nieoczywiste projekty. Tym razem „Mitche” przygotowali zbiór muzycznych impresji ilustrujących kultowy „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Album z oryginalną ścieżką dźwiękową Mitch & Mitch dostępny jest od 8 lipca w Empik Music.

Działalność Mitch & Mitch od kilkunastu lat stanowi na polskiej scenie zjawisko. Nieuchwytni, tajemniczy, a przy tym pełni muzycznej erudycji i fantazji. Fanów eksperymentalnych brzmień zaskakują nieszablonowymi projektami.

swojej pierwszej płycie koncertowali zarówno na Pikniku Country w Mrągowie, jak i na mysłowickim jeszcze wtedy Off Festivalu. Mają na koncie albumy nagrane m.in. z ważną postacią niemieckiej sceny niezależnej, producentem muzyki elektronicznej Felixem Kubinem czy brazylijskim kompozytorem i muzykiem Kassinem. Natomiast współpraca ze Zbigniewem Wodeckim, jednym z najbardziej uwielbianych artystów estradowych w Polsce, przyniosła im nagrodę Fryderyka. To właśnie dzięki Mitch & Mitch udało się po blisko czterdziestu latach spopularyzować szerzej nieznany materiał z debiutanckiego albumu „Zbiga”.

Teraz „Mitche” podjęli się zilustrowania jednej z najważniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego”George’a Orwella. Z szalonej orkiestry zmienili się znów w duet muzyków studyjnych, podobnie jak w początkach swojej kariery. Zainspirowani złowieszczą literacką wizją, stworzyli sześć utworów, które sugestywnie wzbogaciły audiobooka, ale też złożyły się na mini album pod tym samym tytułem. Oryginalnej ścieżki dźwiękowej można słuchać w aplikacji Empik Music, gdzie dostępny jest na wyłączność.

Imponuje nam odwaga Mitch & Mitch w odkrywaniu coraz to nowych terytoriów w muzyce – od szalonej wersji country, poprzez legendarną już współpracę ze Zbigniewem Wodeckim, po zapuszczanie się w muzykę brazylijską czy inspiracje twórczością Ennio Morricone. Dlatego pomysł, żeby to właśnie „Mitche” – ze swoim abstrakcyjnym humorem i wyobraźnią muzyczną – zilustrowali „Folwark zwierzęcy”, od razu wydał nam się trafiony w dziesiątkę i zupełnie naturalny. Cieszymy się, że ta ścieżka dźwiękowa trafi do Empik Music jako osobny album, ponieważ to rodzaj bardzo subtelnego i przemyślanego udźwiękowienia, które broni się jakością na swoich własnych prawach, w oderwaniu od kontekstu audiobooka – komentuje Kuba Ambrożewski, Brand Manager Empik Music.

Gdy pan Jones zbyt pochłonięty jest butelką, aby nakarmić zwierzęta gospodarskie, w posiadłości dochodzi do buntu. Folwark Dworski pod wodzą świń Napoleona i Chrumaka przeistacza się w Folwark Zwierzęcy, a wszyscy jego czworonożni mieszkańcy ślubują położyć kres panującym nierównościom. Wkrótce jednak ideały rewolucji ulegają wypaczeniu, tracą na ważności, a wreszcie odchodzą w zapomnienie. Folwark przeradza się w coś nowego – złowrogiego i deprawującego.

Premierowe wydanie „Folwarku zwierzęcego” pozwala ponownie odkryć kultową powieść Orwella. Słuchacze poznają ją w zupełnie nowym tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego. Książka została opatrzona odnalezioną po latach przedmową George’a Orwella, która ukazuje się w języku polskim po raz pierwszy. Tekst dopełnia literackie arcydzieło – stanowi niezwykle aktualną krytykę (auto)cenzury prasy i uświadamia zagrożenia wynikające z autorytarnych dążeń przywódców.

To druga taka współpraca Empik Go i Empik Music. W marcu 2021 roku premierę miał audiobook późniejszej powieści Orwella, „1984”, z oryginalną muzyką skomponowaną przez Tymona Tymańskiego. Obie książki angielskiego pisarza w zupełnie nowej odsłonie dostępne są w aplikacji Empik Go.

Empik/Zdjęcie główne: Empik