Musica.ly przejęte przez chiński start-up.

Popularna aplikacja Musica.ly, służąca do tworzenia krótkich materiałów wideo z występem z playbacku, została przejęta przez chiński start-up ByteDance Technology.

Szczegóły finansowania zakupu nie zostały ujawnione, jednak mówi się, że Musica.ly kosztowało 800 milionów dolarów. Powstała w Chinach aplikacja, skupia ponad 215 milionów użytkowników, którzy na co dzień nagrywają swoje 15-sekundowe klipy śpiewając do znanych przebojów i dzielą się nimi w aplikacji. Siostrzana aplikacja do strumieniowania na żywo jest Live.ly, który wszedł w pakiet zakupowy.

W tym samym tygodniu ByteDance zainwestował 50 milionów dolarów w druga popularna aplikacje streamingową Live.me, szczycąca się 30 milionami użytkowników. Kolejnym zakupem za kwotę 86,6 miliona dolarów był francuski serwis agregujący treści w mobile ‘u – News Republic.

ByteDance jest właścicielem serwisu Toutiao, popularnego chińskiego serwisu agregującego najważniejsze informacje w jednym miejscu, który stawia mocno na rozwiązania sztucznej inteligencji. Start-up jest wyceniany na 20 miliardów dolarów i należy do ścisłej czołówki najwartościowszych Chińskich firm obok Tancent, Baidu oraz Alibaby.

Zakup przez ByteDance aplikacji Musica.ly oraz inwestycja w Live.me to wstęp i otwarcie drzwi do ekspansji ze swoim kontentem na Europe oraz Amerykę. Bedzie to łatwiejsze, ponieważ Musica.ly już wcześniej zdobyła licencje muzyczne od Warner Music oraz zintegrowała aplikacje z serwisem Apple Music, dzięki czemu użytkownicy od tego roku mogą wykorzystywać całe utwory, a nie tylko 15-sekundowe fragmenty.

Wydaje się, ByteDance poprzez akwizycje w mediach oraz serwisy streamingowe oraz sztuczna inteligencję, a co najważniejsze w kontent staje się globalnym graczem w branży wideo.

Jak na razie, dla użytkowników Musica.ly, Live.ly, Live.me czy też News republic nic się nie zmieni w użytkowaniu aplikacji, jednak jest kwestią kilku miesięcy, kiedy zauważymy nowe funkcje oraz oferty zintegrowane w ramach tych aplikacji.