Netflix przyczyną mniejszego zainteresowania darmowymi treściami w interencie

Najnowsze badanie IRCenter „Netflix vs nielegalne treści” jednoznacznie wskazuje, że takie serwisy streamingowe jak Netflix przyczyniają się do zmniejszenia zainteresowania korzystania z sieci torrent do pobierania nielegalnych treści.

Przyglądając się zainteresowaniu popularnych usługodawców umożliwiających ściąganie lub oglądanie wideo, daje się zauważyć postępujący od 2015 roku spadek zainteresowania torrentami. W tym czasie najwyższym zainteresowaniem cieszyło się cda. Ono także jednak od końca 2017 roku także zaczęło odnotowywać spadki, tym razem na rzecz Netflixa.

Grafika: IRCenter raport „Netflix vs nielegalne treści”

W stosunku do roku ubiegłego, w 2018 roku dało się zauważyć zwiększone zainteresowanie płatnymi serwisami streamingowymi. Wzrosło ono o 7 proc. do wartości 22 proc. Ucierpiały na tym serwisy udostępniające darmowy kontent wideo jak i muzyczny i zainteresowanie nimi w stosunku do 2017 roku spadło o 10 proc. do poziomu 58 proc.

Grafika: IRCenter raport „Netflix vs nielegalne treści”

Wciąż jednak, prawie co trzeciemu internaucie (32 proc.) zdarza się ściągnąć muzykę lub wideo z nielegalnego źródła. Do takich praktyk przyznaje się więcej mężczyzna (56 proc.) niż kobiet (44 proc.).

Okazuje się, że dużą rolę w procederze ściągania nielegalnych treści z internetu odgrywa również wiek. Jest to domena młodszych użytkowników internetu, ponad 38 proc. z nich w wieku 25-30 lat przyznaje się do korzystania z treści bez uiszczenia opłat.

Pod tym względem jako społeczeństwo konsumpcyjne zachowujemy się tak samo mieszkając w mieści czy tez poza nim.

Grafika: IRCenter raport „Netflix vs nielegalne treści”

Jak widać, spadek zainteresowania korzystania z nielegalnych treści przekłada się na większe zainteresowanie treściami oferowanymi przez płatne serwisy streamingowe. Przy okazji tracą na tym serwisy oferujące legalne darmowe treści, jednak za wyborem płatnych treści idzie ich jakość.

Dane opierają się na badaniu CAWI przeprowadzonym w marcu 2018 roku na reprezentatywnej pod względempłci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania próbie 1011 dorosłych internautów.

IRCenter