Netflix testuje nowy inteligentny kodek.

Podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie, Netflix zapowiedział wdrożenie na swojej platformie nowego kodeka opartego na sztucznej inteligencji.

Nowy kodek, Dynamic Optimizer będzie analizował każde ujęcie przesyłanego materiału wideo i w zależności od jego zawartości kompresował obraz w taki sposób, aby uzyskać wysoką jakość nawet przy wolnych łączach internetowych. Nowy kodek jest w fazie testów i w przeciągu kilku następnych miesięcy powinien zostać zastosowany w serwisie.

Nowe rozwiązanie powinno zostać docenione przez wielu użytkowników, w szczególności tych korzystających z serwisu na urządzeniach przenośnych, które nierzadko korzystają z mało stabilnej transmisji danych.

Podczas prezentacji nowego kodeka, Netflix zapowiedział, że wkrótce zaoferuje użytkownikom mobilnej wersji serwisu możliwość oglądania materiałów wideo w jakości HDR (High Dynamic Range image). Wideo o zakresie jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka (zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego).