Niezależne kino bałtyckie na życzenie

Kinematografia Litwy, Łotwy i Estonii to rzadkość w Polskich kinach oraz na szklanym ekranie. Niewiele jak dotąd filmów z krajów nadbałtyckich miało premierę w Polsce, mozna tu wymienić „Klass”, „Mandariinid”, „Kertu”, „Sangailės vasara”, „Es esmu šeit” i w koljce czekający na premierę „Ausma”.

Twórcy uruchomionego w styczniu projektu Baltic View w ramach serwisu Vimeo stawiają sobie ambitne plany poszerzenia doznać kinematograficznych również wśród Polaków. Serwis planuje pokazywac najlepsze dzieła kinematografii Litwy, Łotwy i Estonii a wyborem tytułów zajmie się specjalnie powołana grupa ekspertów, w skałd której wchodzą krytycy filmowi, selekcjonerzy festiwalowi oraz pracownicy kin związanych z projektem.

W bieżacym roku serwis zamierza udostępnić 25 tytułów w pięciu kategoriach: Młodość, Portret, Wolność, Więzy Rodzinne oraz Klasyka. Będą to filmy fabularne, animacje, dokumenty i krótkie metraże. Do końca grudnia 2016 r. serwis udostepniał kilka darmowych filmów krótkometrażowych.

Platforma powstała z inicjatywy Inesy Ivanovej oraz litewskiej firmy producenckie, Kinomind Films.

Filmy oferowane są z oryginalną ścieżką dźwiękową lub też w opcji z napisami w języku angielskim. Koszt dostępu na 24 h do poszczególnych tytułów mieści się w granicach 20 zł. Serwis wykorzystując platformę Vimeo dostępny jest na systemach Android, iOS, urządzeniach Apple TV, Roku oraz Chromecast.

Wywiad z Iensą Ivanovą o idei stworzenia platformy oraz najbliższych planach rozwojowych opublikowany został na łamach Przeglądu Bałtyckiego.

 

 

Notes

  • Serwis HBO max uruchomiony W USA.