Nominacje do nagród Emmy. Najwięcej zgarniają produkcje HBO oraz Netflixa.

Produkcje serwisów streamingowych po raz kolejny rok z rzędu zdominowały nominacje do nagród Emmy. Nominacje stają się wyraźnym wskaźnikiem przesunięcia oglądalności z telewizji na serwisy streamingowe.

W tym roku najwięcej nominacji zdobyły produkcje HBO, razem 110. Tuż za nim znajduje się Netflix z 91 nominacjami do nagrody. Nie dziwiłaby liczba nominacji dla produkcji HBO, ponieważ od wielu już lat zawsze jest w ścisłej czołówce. W tym roku, ze względu na późną premierę wśród nominowanych tytułów brakuje flagowego ostatnimi laty serialu Gra o tron, która zapewne dołożyłaby kilkanaście kolejnych nominacji.

W kategorii dramatu produkcja HBO Westworld będzie konkurować z takimi tytułami jak House of Cards, The Crown oraz Stranger Things od Netflixa oraz Opowieści Podręcznej od Hulu. Jeśli nagroda zostanie przyznana Opowieściom podręcznej, będzie to pierwsza nagroda Emmy dla serwisu Hulu. Do wyścigu przyłączyły się stacje telewizyjne, które ostatnimi czasy nie za dobrze się wiedzie w nominacjach. W tym roku nominowane zostały This is Us produkcji NBC oraz Better Call Saul od AMC.

Jak przystało na tradycję, HBO również przoduje w ilości nominacji dla jednego tytułu. Jest nim Westworld z 22 nominacjami. Inne produkcje HBO, nominowane do nagrody w kategorii komedii to Sillicon Valley, który stanie w szranki z Master of None oraz Unbreakable Kimmy Schmidt od Netflixa oraz Atlanta od FX i Black-ish od ABC.

Nagroda Emmy amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Jest jedną z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka).

Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w 1949 roku. Ceremonie dotyczące różnych programów odbywają się przez cały rok. Te najbardziej popularne to Primetime Emmy i Daytime Emmy, dla programów rozrywkowych nadawanych o dziennej i wieczornej porze. Przyznawane są w różnych kategoriach, między innymi dla najlepszej aktorki i aktora dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd. Nagroda Emmy jest również rozdawana programom sportowym, dokumentalnym, finansowym czy związanym z techniką. Dodatkowo International Emmy Award nagradza programy wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi i emitowane za granicą.

Nagrodę Emmy rozdają trzy niezależne organizacje: Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), National Academy Arts & Sciences (NATAS) i International Academy of Television Arts & Sciences (IATAS).- Wikipedia