Nowy dokument o buntowniczych siostrach zakonnych w TVN24 GO

Uznany przez krytyków najnowszy film dokumentalny Pedro Kosa „Buntowniczki w habitach” (tytułoryginalny: Rebel Hearts) to historia sióstr zakonnych z Los Angeles, które odważnie przeciwstawiły się patriarchatowi Kościoła katolickiego w latach 60. XX wieku. Film pokazuje, jak grupa kobiet walczących o swoje prawa była w stanie od środka doprowadzić do realnej zmiany konserwatywnej instytucji.

W latach 60. w Los Angeles siostry ze zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi rozpoczęły z hierarchami Kościoła katolickiego nierówną walkę o równość i wolność. Walczyły o siebie, ale i o innych, biorąc udział w ulicznych protestach w obronie praw obywatelskich i robotniczych.

Ich śmiałe akty wiary, a także nieposłuszeństwa i aktywizmu wywróciły Kościół do góry nogami, pomagając przekształcić amerykańskie społeczeństwo w sposób, który rezonuje do dzisiaj. Pedro Kos ilustruje historię tych niesamowitych kobiet, łącząc wyjątkowe materiały archiwalne i unikalne wywiady – zebrane przez producenta filmu Shawnee Isaac-Smitha na przestrzeni 2 dekad. Rozmowy te po raz pierwszy ujrzały światło dzienne!

Siostry zakonne pokazane w filmie przełamują wyobrażenie, jakie często o nich mamy. Nie są kruche, ciche i wycofane z życia społecznego, a głośne i bardzo zaangażowane. A do tego mocno wierzące – w Boga, ale i w siebie. „Buntowniczki w habitach” to fascynująca opowieść o kobietach, które wiedziały, jaka jest ich wartość i gdzie, jako kobietom, dzieje się im krzywda. Opowieść o feministkach, które by o te prawa walczyć, musiały wyjść poza klauzurę”- mówi o filmie Beata Biel, dyrektor działu rozwoju i premium news digital w TVN24.

Reżyserem obrazu jest Pedro Kos, zdobywca nagrody Emmy za film „Plac”. Film jest produkcją Merman/Anchor Entertainment we współpracy z Level Forward i Quiet.

„Buntowniczki w habitach” miały swoją premierę na międzynarodowym festiwalu Sundance, gdzie film spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem przez widzów i krytyków. W Polsce zadebiutowały w piątek, 25 czerwca w serwisie TVN24 GO. Przez miesiąc dokument będzie wyłącznie dostępny w serwisie newsowym, od 25 lipca dołączy do biblioteki discovery+ w Playerze.

W serwisie TVN24 GO dostępny jest także wywiad z siostrami zakonnymi z Broniszewic, które w programie „Kobiecy Punkt Widzenia” opowiedziały dziennikarce Małgorzacie Mielcarek o tym, jak niespodziewanie stały się mamami, o roli kobiet w Kościele i o tym, dlaczego zdecydowały się zostać ambasadorkami matek dzieci z niepełnosprawnościami.

TVN/Discovery/Zdjęcie główne:TVN/Discovery