Od disco dla dobermanów po ballady dla bigli

Każdy psiak jest inny – od hasających husky po zaspane spaniele – lecz mimo wszystko rzeczą jednoczącą każdego czworonoga z jego właścicielem jest bezwarunkowa miłość, która może być jeszcze mocniejsza dzięki sile muzyki. Spotify dokopała się do sposobów, w jakie opiekunowie z całego świata wykorzystują muzykę, by zapewnić rozrywkę oraz relaks swoim psiakom i szczeniakom.

Od czasu uruchomienia Spotify for Pets w 2020 roku ponad 5 milionów właścicieli zwierząt skorzystało z tej funkcji, aby ich zakochane w tanecznych rytmach pieski (jak również koty, chomiki, ptaki i iguany) mogły postukać łapkami lub pośpiewać w takt muzyki, którą zapewniają specjalnie tworzone playlisty.
 
Okazuje się, że Polska jest jednym z krajów, gdzie takie playlisty cieszą się największą popularnością. Oprócz Polski muzyka dla zwierząt brzmi wyjątkowo często w głośnikach w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Australii, Meksyku, Hiszpanii, Brazylii, Niderlandach.
 
Badanie przeprowadzone wśród prawie 4 tysięcy właścicieli psów z całego świata wykazało, że jeden na pięciu (20 proc.) właścicieli psów odtwarza swojemu pupilowi muzykę, by umilała mu dzień, a co czwarty opiekun (23 proc.) twierdzi, że słuchanie muzyki relaksuje jego czworonoga.
 
Wskazówka dla tych właścicieli, których pupile nie zawsze chcą być dobrymi pieskami: 15 proc. opiekunów twierdzi, że muzyka pozytywnie wpływa na zachowanie ich czworonogów. W rzeczywistości prawie co piąty właściciel (18 proc.) puszcza psu muzykę średnio przez co najmniej godzinę dziennie, a 6% szczęśliwych piesków może słuchać ulubionych utworów przez ponad 12 godzin tygodniowo.
 
Pokolenie Z to główna grupa wiekowa osób, które najchętniej rozpieszczają swoje pieski muzyką. Jeden na dziesięciu młodych właścicieli (10 proc.) stworzył już specjalną playlistę dla swojego czworonoga, a kolejne 11 proc. psich opiekunów wierzy, że ich pupil ma podobny gust muzyczny do nich.

Top 5 piosenek dodanych do playlist stworzonych przez użytkowników Spotify na całym świecie w 2021 r.

  1. Florence + The Machine – Dog Days Are Over
  2. Olivia Rodrigo – good 4 u
  3. Olivia Rodrigo – drivers license
  4. Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)
  5. Doja Cat – Kiss Me More (feat. SZA)

Spotify/Zdjęcie główne:Unsplash