“Osiedle RZNiW” – nowy serial w Audiotece

Pierwszy odcinek nowego audioserialu “Osiedle RZNiW” ukaże się w Audiotece tego samego dnia, co nowa książka Remigiusza Mroza. W rapowym thrillerze opowiadającym o początkach lat dwutysięcznych usłyszymy m.in. Antoniego Królikowskiego, Julię Wieniawę oraz Vienia. Legenda polskiego rapu odpowiada w audioserialu także za muzykę.

Wczesne lata dwutysięczne. Wielkie blokowisko żyje w rytmie rapu i oddycha dymem z jointów. Żyjący w jednym z bloków chłopak dostaje smsa z nieznanego numeru. Następnego dnia okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Zaczyna poszukiwania na własną rękę. Tak zaczyna się nowy thriller Remigiusza Mroza, którego w Audiotece będzie można posłuchać w formie audioserialu. a także nowy audioserial w Audiotece.

W rolach głównych w produkcji Audioteki występują Antoni Królikowski, jako zbuntowany Deso, i Julia Wieniawa jako Żaba – koleżanka, która pomaga mu w poszukiwaniach. Poza nimi ważną rolę odegra Vienio, legenda polskiego rapu, jeden z założycieli Molesty Ewenement. W pozostałych rolach usłyszymy m.in Janusza Chabiora, Adama Woronowicza, Aleksandrę Popławską, Agnieszkę Żulewską i znanego z “Jak Zostałem Gangsterem” Tomasza Włosoka. W nowym audioserialu bierze udział łącznie prawie 30 aktorów. Reżyserem jest Piotr Jaworski.

Ważną rolę w audioserialu, poza trzymającą w napięciu narracją, pełni muzyka. Stworzył ją Vienio – który specjalnie dla serialu skomponował nowy kawałek – oraz producent Kuba “Pereł” Perełkiewicz. Vienio zapowiada, że bity nawiązują do starego stylu pierwszych “nielegali” Molesty.

Poza muzyką powieść kipi ulicznym językiem i slangiem, tak by jak najwierniej oddać klimat blokowisk z początku lat 2000. – To jak na Remigiusza Mroza bardzo eksperymentalny tekst. Język jest brutalny i surowy, ale ma także swój bardzo muzyczny rytm oraz różnych narratorów. Zamiast rozdziałów mamy zwrotki i refreny – mówi Katarzyna Szybińska, producentka “Osiedla RZNiW”. – Czytelnik, który sięga po książkę może tego nie zauważyć, natomiast my, produkując wersję audio, chcieliśmy, żeby ten tekst płynął. Mam nadzieję, że ten efekt będzie słyszalny – dodaje.

– Większość audiobooków, nawet w formie serialu, nagrywa się od razu w całości. My podeszliśmy do “Osiedla RZNiW” jak klasyczni filmowcy, a więc nieco inaczej niż zwykle. Nagraliśmy najpierw narratorów, a następnie stopniowo kolejne odcinki z aktorami – zdradza producentka.

Produkcja rozpoczęła się niespełna miesiąc temu – 15 czerwca – i została zrealizowana w ekspresowym tempie. Ponad 10 godzin tekstu i muzyki nagranych zostało w niecały miesiąc. Większość prac odbywała się w studio. Jedynie małe, epizodyczne role nagrywane były zdalnie.

Wersje audio powieści jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy na stałe już zagościły w Audiotece. W aplikacji Audioteki można aktualnie posłuchać audioserialu “Lot 202” na podstawie poprzedniej powieści Remigiusza Mroza. Występują w nim m.in. Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Wojciech Malajkat i Danuta Stenka.

Audioteka