euflaga

Parlament Europejski przegłosował zniesienie geoblokad. To kolejny krok w kierunku współnego rynku.

,Fani programów telewizyjnych oraz filmów czy seriali już od przyszłego zostaną odblokowani. Będziemy mogli na ternie Unii Europejskiej oglądać w serwisach VOD, to za co płacimy.

Obecne regulacje związane z prawami autorskimi nie pozwalają nam na dostęp do wykupionych treści w serwisach poza granicami naszego kraju. Z jednej strony jest to przejaw łamania prawa dotyczącego dostępu do wykupionych usług. Jednak z drugiej strony, zawiłe prawo autorskie narzuca na dostawców treści jak serwisy VOD ograniczenia dostępowe do określonego obszaru, zazwyczaj ograniczonego granicami danego państwa.

Unia Europejska już od dłuższego czasu dąży do ujednolicenia rynku wszystkich jej członków. Dotyczy to również produkcji filmowej czy telewizyjnej. Parlament Europejski przegłosował właśnie głosami 538 do 34 nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku.

W myśl nowych przepisów, obejmujących 28 krajów Unii Europejskiej, dostawcy treści poprzez swoje serwisy streamingowe nie będą mogli na terenie całej unii blokować dostępu do wykupionych pakietów. Wielka to zapewne ulga dla tych, którzy często podróżują po Europie czy też tych nudzących się na europejskich wakacjach. Oczywiście każdy dostawca będzie miał prawo skontrolować, czy ich subskrybent nie przeniósł się na stałe do innego kraju. Należy pamiętać, że zniesienie geoblokad dotyczy tylko tymczasowego przebywania poza granicami kraju, w którym została wykupiona usługa.