Polska: kwestia równouprawnienia

Od roku 2016 setki tysięcy kobiet i mężczyzn w Polsce wychodzi na ulice, by walczyć o swoje prawa. Protestują przeciwko dalszemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Żądają ochrony przed przemocą domową oraz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Prawie 90% osób w Polsce stanowią katolicy, a tutejszy rząd jest mocno konserwatywny, dlatego kobiece postulaty traktowane są tu często jako wyraz niebezpiecznych ideologii. Niełatwo mają też osoby osoby LGBT+, dyskryminowane i wykluczane.

Więc jak wygląda w Polsce kwestia równouprawnienia? I w jakiej mierze obowiązuje tu jednakowe prawo dla wszystkich? O tym porozmawiamy w dzisiejszym odcinku.

Dzisiejszy odcinek TWIST dotyczy równouprawnienia w Polsce w kontekście ostatnich manifestacji Strajku Kobiet – ale nie tylko! Na temat równouprawnienia, praw kobiet, aborcji, edukacji seksualnej oraz…sztuki porozmawiamy między innymi: z artystką Joanną Rajkowską, autorką m.in. słynnej palmy stojącej na Rodzie de Gaulle’a od 2002 roku, która stała się swoistym centrum protestów Strajku Kobiet w 2020 roku.

Porozmawiamy również z Martą Frej, malarką i ilustratorką z Gdańska, która zasłynęła serią obrazów z podpisami ilustrującymi współczesne życie kobiet w Polsce. Przypomnimy też o tym, jak bardzo sztuka może poruszać szeroką opinię publiczną, na przykładzie słynnego już bananowego skandalu z udziałem fotografii Natalii LL wystawionych w Muzeum Narodowym w Warszawie.

O różnicach światopoglądowych, pozycji kobiety w społeczeństwie, aborcji i obecnych protestach kobiet w Polsce porozmawiamy również z Tomaszem Terlikowskim, jednym z najbardziej znanych polskich konserwatywnych publicystów. Na koniec spotkamy się z Klementyną Suchanow – aktywistką należąca do intelektualnego filaru ruchów kobiecych, która założyła w Warszawie Ośrodek na Rzecz Praw Kobiet w Polsce.

W krótkim przejściu, nawiązując do najnowszej wystawy prekursorki współczesnej fotografiki Cindy Sherman w Fundacji Louis Vuiton w Paryżu, porozmawiamy z artystką Annette Messager i historyczką sztuki Camille Morineau na temat emancypacji kobiet w sztuce i ich walki o swoje prawa. Nie obejdzie się też oczywiście bez Anji Rubik i jej społeczno-politycznej aktywności na rzecz praw kobiet, aborcji, osób nieheteronormatywnych, ochrony środowiska i praw zwierząt.

Materiał dostępny do 29/01/2021.

Arte/Zdjęcie główne: kadr w dokumentu wideo