Produkcje Netflixa jednak w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Za rok będzie trudniej.

Zaprzeczając wszystkim ostatnim plotkom, Festiwal filmowy w Cannes wydał oświadczenie, iż ogłoszone w kwietniu dwa tytuły produkcji Netflixa pojawią się w konkursie głównym festiwalu.

Festiwal w swoim oświadczeniu zapewnił, że zgłoszone przez serwis Netflix dwa tytuły filmowe do konkursu głównego Palme D’Or, Okja w reżyserii Bong Joon-Ho oraz The Meyrowitz Stories w reżyserii Noaha Baumacha pozostają w nim zgodnie z wydaną 14 kwietnia lista tytułów dopuszczonych do konkursu.

W ostatnich dniach zaczęły krążyć w świecie filmu oraz streamingu plotki, iż propozycje Netflixa mogą nie zostać jednak dopuszczone do konkursu głównego z powodu regulaminu festiwalu. A najważniejsza jego częścią jest zapis, iż każdy tytuł filmowy zgłaszany do konkursu głównego powinien być wyświetlany we francuskich kinach. Nie jest to równoznaczne z udostepnieniem filmów francuskiej publiczności przez streaming.

Netflix przed zgłoszeniem filmów do konkursu postarał się o ich dystrybucje w kinach w USA i Korei południowej. Okazuje się, że na tegoroczną edycje festiwalu to wystarczy. W przyszłym roku już nie, ponieważ został nałożony obowiązek dystrybucji tytułów we francuskich kinach.