Projekt Okeanos Explorer: na żywo z głębin Pacyfiku.

Do 19 maja realizowany jest projekt Okeanos Explorer, który na żywo w wysokiej rozdzielczości pokazuje nam prace morskich naukowców oraz obraz z głębin oceanu.

Celem projektu jest zebranie krytycznych informacji ze słabo poznanych głębin oceanu Spokojnego. oznacza to codzienne nurkowanie przy brzegach Amerykańskiego Samoa, Wyspy Rarvis oraz na rafie Kingman i atolu Palmyra. Codzienne nurkowanie zaczyna się około godziny 8 rano i trawa do 17 popołudniu.

David McKinnie, organizator projektu Okeanos Explorer, powiedział, że prowadzony projekt to nowy model prowadzenia badań naukowych. Bez osobistego fizycznego zaangażowania można przez 24 godziny obserwować zjawiska zachodzące w głębinach wód, dzięki specjalnemu robotowi spuszczonemu na dno oceanu. Zadaniem jego jest przesyłanie w wysokiej rozdzielczości obrazu wideo z kilkusekundowym opóźnieniem, co pozwala badaczom na szybką reakcję, w przypadku zaistniałej potrzeby.

Uzyskanie obrazu na żywo z głębokości ponad 6 tysięcy metrów i możliwość udostepnienia go publicznie przynosi nowatorskie badania do każdego domu na świecie. I właśnie ten drugi aspekt projektu, edukacyjny według McKinniego jest bardzo ważnym elementem tych badań.

Zgadzamy się w 100 procentach i chcemy takich projektów więcej.