„Przeminęło” – słuchowisko w reżyserii Marii Sadowskiej

Nowe słuchowisko Storytel to historia o miłości (również tej niespełnionej), buncie, ale także o stracie, widziana oczami głównej bohaterki, Róży, w którą wciela się Justyna Wasilewska. Bohaterowie prowadzą “prawdziwe, dorosłe życie” i na swój sposób odnajdują się w szarej Polsce. Wszyscy zderzają się z brutalnym czasem stanu wojennego, w którym świat każdego wywraca się do góry nogami.

„Przeminęło” to historia o buncie, miłości i pragnieniach grupy młodych ludzi, osadzona w czasach wielkiego historycznego zgiełku lat 1981-1993. Autorem koncepcji słuchowiska jest Łukasz Orbitowski, a scenariusz napisała Aleksandra Zielińska. W najnowszej produkcji Storytel, w reżyserii Marii Sadowskiej, usłyszymy głosy utalentowanych młodych aktorów, w tym: Justynę Wasilewską, Tomasza Włosoka, Mateusza Banasiuka, Marię Dębską i Józefa Pawłowskiego, oraz towarzyszące im doświadczone głosy m.in. Agaty Kuleszy, Cezarego Pazury, Danuty Stenki czy Wojciecha Manna. Premierze słuchowiska towarzyszy krótkometrażowa produkcja filmowa, stworzona we współpracy z Michałem Marczakiem i Łukaszem Żalem.

Fabuła została oparta na powieści „Przeminęło z wiatrem” – wciąż mamy dobrze znaną Scarlett (Różę) i Retha (Roberta), ale „przenosimy” fabułę w polskie realia. Zaczynamy w 1981 roku, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Pokazujemy Polskę w  momencie, gdy niektórzy walczyli z systemem, a inni byli mu wierni – mówi autorka słuchowiska, Aleksandra Zielińska

Jak na największą produkcję oryginalną tego roku przystało, oprócz składanki ze ścieżką dźwiękową, powstał również niezwykły zwiastun słuchowiska w formie filmu krótkometrażowego.

W Storytel lubimy rozpocząć doświadczanie historii przez użytkownika zanim założy słuchawki i włączy naszą aplikację. Dlatego zdecydowaliśmy się zwizualizować jedną z głównych scen słuchowiska i przedstawić ją w formie krótkometrażowej. W czerni i bieli. Film pokazuje studniówkę z 1981 roku, czyli ostatni dla bohaterów moment beztroski przed wybuchem stanu wojennego. Udało nam się do jego realizacji zaprosić Michała Marczaka jako reżysera i Łukasz Żala, który był odpowiedzialny za zdjęcia.

Film miał premierę na piątkowej  gali otwarcia tegorocznego Festiwalu Mastercard Off Camera. Dodatkowo, aby zabrać naszego użytkownika wyobraźnią do świata lat 80., postawiliśmy na klasyki rocka z tamtej dekady, a numer „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy, wypuszczamy w świat w nowej, świeżej aranżacji autorstwa Igora Nikiforowa oraz w wykonaniu Króla, niezwykłego artysty. Mamy nadzieję, że będzie to uczta dla wyobraźni naszych użytkowników z wielu powodów – Jakub Barzak ze Storytel, autor koncepcji kreatywnej filmu

Nowy aranż „Byłaś serca biciem” otwiera specjalną playlistę przygotowaną przez Storytel we współpracy z Tidal. Składanka z wykorzystanymi w słuchowisku utworami, a także z innymi flagowymi przebojami lat 80., jest już dostępna i można posłuchać jej TUTAJ. Piosenkę usłyszymy w największych rozgłośniach radiowych i na Spotify.

„Przeminęło” jest już dostępne do wysłuchania w aplikacji Storytel. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego (TUTAJ).

Storytel/Zdjęcie główne:Storytel/Wideo: YouTube