Rekomendacje Netflixa najlepszą drogą do odkrywania nowych treści w serwisie.

Netflix dokładnie wie, jaki następny tytuł powinni wybrać widzowie, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jest to całkiem zaskakująca propozycja. Prosty przykład – co ósma osoba oglądająca seriale produkcji Marvel Television nie miała nic wspólnego z produkcjami inspirowanymi światem komiksów aż do momentu pierwszego spotkania z superbohaterami na platformie Netflix.

Widzowie odnajdują swoją drogę do takich tytułów jak Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage czy Iron Fist poprzez produkcje, które są tak różne, jak członkowie załogi Defenders. Oczywiście nie jest to przypadek – ponad 80% wszystkich programów widzowie odkrywają dzięki rekomendacjom Netfliksa.

„W Netfliksie zdajemy sobie sprawę, że gatunek danej produkcji to tylko pewnego rodzaju opakowanie. Dlatego też ciągle pracujemy nad algorytmami, które pomagają użytkownikom wyjść poza utarte schematy i z łatwością znaleźć historie, które pokochają. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka są to bardzo zaskakujące propozycje” – powiedział Todd Yellin, wiceprezes ds. produktu.

Wychodzenie poza schematy dotyczące myślenia o danym gatunku nie dotyczy wyłącznie produkcji Marvel Universe. Co piąty fan Stranger Things nie miał nic wspólnego z horrorami, zanim nie poznał świata po drugiej stronie. Statystyki wyglądają podobnie w przypadku Black Mirror – co siódmy widz nigdy wcześniej nie oglądał programów science fiction, dopóki nie odkrył mrocznego oblicza technologii.

Netflix przeanalizował programy, które widzowie zupełnie niezaznajomieni z gatunkiem oglądali najczęściej4 przed wpadnięciem we wciągające sidła jednego z czterech seriali Marvela dostępnych w serwisie Netflix. Dzięki temu odkryto ciekawe schematy, które otwierają widzom drzwi do świata superbohaterów.

Antybohaterowie i moralne zawiłości prowadzą widzów do Daredevila.

Opowieści z pogranicza niejednoznacznej, ciemnej strefy życia sprawiają, że widzowie chętnie sięgają po serial Daredevil. Inspirację do tego wyboru stanowią polityczne zawirowania rodem z House of Cards czy historia o cienkiej granicy rodzinnej lojalności znana z Bloodline. Podobny wpływ na dalsze wybory widzów mają też programy z udziałem postaci, które zacierają granicę pomiędzy bohaterem pozytywnym a czarnym charakterem – takie jak Walter White i jego przedsiębiorcze wybryki znane z Breaking Bad czy zabójcze, lecz nie pozbawione nutki bohaterstwa, przygody Dextera Morgana z serialu Dexter.

Cięty humor, silne kobiety i mroczne zbrodnie wiodą widzów do Jessiki Jones.

Jessica Jones zachwyca ostrym jak brzytwa poczuciem humoru i to właśnie ono sprawia, że nie sposób oderwać się od serialu z jej udziałem. Specjalista od Niczego czy John Mulaney: The Comeback Kid to tylko niektóre z produkcji urzekających inteligentnym humorem i sprawiających, że widzowie chętniej sięgają po opowieść o losach Jones. Podobnie oddziałują także silne pierwszoplanowe bohaterki, m.in. z Orange is the New Black. Do obejrzenia historii Jessiki zachęcają też seriale, które odkrywają tajemnice kryminalnego półświatka, a tym samym nawiązują do detektywistycznej smykałki bohaterki serii Marvel, tak jak psychologiczny thriller Making A Murderer.

Niebezpieczne światy i zawiłe konsekwencje działań kierują widzów w stronę Luke’a Cage’a.

Programy, które odkrywają przed widzami mroczne tajemnice społeczeństwa, przyciągają widzów do postaci Luke’a Cage’a – na przykład definicja winy w produkcji pt. Amanda Knox czy analiza wpływu technologii na życie z Black Mirror. Do poznania przygód Cage’a inspirują także seriale, których akcja rozgrywa się w wyjątkowo niebezpiecznym świecie, jak zdominowane przez kartele narkotykowe Medellin w Narcos czy opanowane przez niebezpieczne siły Hawkins w Stranger Things.

Pełne napięcia historie o dojrzewaniu inspirują widzów do obejrzenia Iron Fist.

Intrygujący bohaterowie to nie jedyny powód, dla którego użytkownicy wybierają seriale inspirowane komiksami. Widzowie seriali przedstawiających problemy danego wieku, takich jak Love, Grace i Frankie czy Trzynaście powodów, chętnie sięgają po opowieść o przemianie Danny’ego Randa w obrońcę sprawiedliwości. Motyw wojownika, który staje się zwycięzcą uderza też w tony bliskie fanom programu Ultimate Beastmaster.

 

Marvel’s Daredevil Marvel’s Jessica Jones Marvel’s Luke Cage Marvel’s Iron Fist
Bloodline

Breaking Bad

Dexter

House of Cards

Narcos

Orange Is the New Black

The Walking Dead

Unbreakable Kimmy Schmidt

John Mulaney: The Comeback Kid

Making a Murderer

Specjalista od niczego

Narcos

Orange Is the New Black

River

The 100

The Ridiculous 6

 

Amanda Knox

ARQ

Black Mirror

Easy

Narcos

Shameless

Stranger Things

The Ranch

13 Reasons Why

Amy Schumer: The Leather Special

Burning Sands

Dave Chappelle

Grace i Frankie

Love

Shameless

The 100

Pamiętniki wampirów

Ultimate Beastmaster

Netflix przeanalizował treści wyświetlane przez użytkowników, którzy nigdy nie oglądali programów oznaczonych hasłem „superbohater” przed obejrzeniem jednego z seriali Marvel. Na tej podstawie stworzono listę dziesięciu międzynarodowych tytułów wybieranych najczęściej przed obejrzeniem każdego z seriali przez widzów niezaznajomionych z danym gatunkiem. Badanie przeprowadzono w ponad 40 krajach w latach 2015-2017.

Źródło i grafiki: Biuro Prasowe Netflixa