Retro kino na święta w NINATECE

Ada! To nie wypada!

Słynna polska komedia pomyłek z Lodą Niemirzanką w roli głównej. Tytułowa Ada to niesforna panienka utalentowana muzycznie. Jej ojciec wysyła ją do szkoły z internatem aby nabrała ogłady i nauczyła się dyscypliny. Oczywiście to dopiero początek przygód Ady, w których znajdzie się także miejsce na miłość.

„Kurier Filmowy” w 1936 roku określił film mianem „najlepszej polskiej komedii obecnego sezonu” z uzasadnieniem:

„(…) W żadnym filmie nie widzieliśmy tak dużego »gwiazdozbioru siewców« humoru (Fertner, Krukowski, Gierasieński, Woliński i inni). Nawet najdrobniejszy epizod stanowi zamkniętą w sobie mistrzowską całość, co przy 100% wyzyskaniu ładnych plenerów, dowcipnych dialogach, miłej muzyce (Wiehler), świetnych zdjęciach (Wywerka), tworzy film godny obejrzenia przez tych, co ustawicznie narzekają na polską produkcję. (…)”

Prezentowana kopia filmu ma 87 minut i jest najpełniejszą znaną wersją dzieła. Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nitrofilm.pl.

Dwie Joasie

Komedia jednego z najpłodniejszych twórców filmowych tamtego okresu – Mieczysława Krawicza zaskakuje po latach nie tylko poczuciem humoru. Zauroczyć mogą również kostiumy i scenografia.W głównej roli obsadzona Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Niejedna współczesna kobieta uśmiechnęłaby się na wiecznie żywe problemy roli kobiety ukazane w filmie Krawicza. „Dwie Joasie” to historia nieprzeciętnie atrakcyjnej dziewczyny, która zmaga się z utrzymaniem stałej pracy. Pomimo zdolności i kompetencji, jej pracodawcy zwracają uwagę jedynie na urodę, łamiąc przy tym wszelkie zasady. Czy fizyczne ukrycie kobiecych wdzięków jest rozwiązaniem problemu, czy tylko początkiem zawiłej historii?

Film „Dwie Joasie” powstał z zestawienia dwóch kopii ze zbiorów Filmoteki Narodowej. W odniesieniu do znanej dotychczas wersji film udało się uzupełnić o 3 minuty. 

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nitrofilm.pl.

Robert i Bertrand

Film Mieczysława Krawicza pełen błyskotliwych gagów i popularnych piosenek Henryka Warsa jest ekranizacją wodewilu Jana Nestroya. Młoda pisarka, Irena, szuka inspiracji oraz faktów do swojej nowej powieści kryminalnej. W tym celu studiuje grypserę, a nawet udaje się do gminnego więzienia. Tak się składa, że trafiają tam w skutek pomyłki także dwaj przyjaciele, Robert i Bertrand. Panowie biorą Irenę za kryminalistkę, w dodatku z wzajemnością… Skonstruowana w ten sposób komedia pomyłek daje pole do popisu obsadzie złożonej z najznamienitszych przedwojennych gwiazd.

Niestety, ze wszystkich zachowanych taśm udało się odzyskać jedynie 53 minuty dzieła. Prezentowana kopia przygotowana przez Filmotekę Narodową to najpełniejsza znana wersja filmu. Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nitrofilm.pl.

Jadzia

Dwie konkurencyjne firmy zajmujące się sprzętem sportowym i ich spadkobiercy, Jadzia i Jan, których spotkanie stanie się źródłem zabawnych nieporozumień.

„Wiadomości Filmowe” w 1936 roku zamieściły entuzjastyczną recenzję komedii:

„Nie ulega wątpliwości, że realizatorzy nowego polskiego filmu z Jadwigą Smosarską w roli głównej pt. »Jadzia« dobrze utrafili w ton i w smak najszerszych warstw miłośników polskiego filmu. Bowiem obraz ten, przy doskonałej konstrukcji scenariusza, jest jednak z godną uznania prostotą utrzymany w formie bezpretensjonalnej. Realizatorom tzn. scenarzystom, a szczególnie reżyserowi Mieczysławowi Krawiczowi w pierwszym rzędzie, chodziło o to, aby publiczność ubawiła się serdecznie. I cel swój osiągnął”.

Prezentowana kopia filmu ma 91 minut i jest najpełniejszą znaną wersją dzieła. Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nitrofilm.pl.

ABC Miłości

Komedii Michała Waszyńskiego kabaretowego stylu nadaje charakterystyczna muzyka Henryka Warsa i popularne piosenki w wykonaniu gwiazdorskiej obsady. Wincenty Poziomka to niespełniony artysta, który prowadząc szkołę rewiowo-filmową z trudem zarabia na życie, utrzymuje się z pisania kucharkom listów miłosnych. Jego życie ma odmienić się, gdy pewnego dnia dostaje w spadku połowę sklepu spożywczego. Planuje aktorską karierę, zakochuje się w pięknej Helenie, co jednak okazuje się być dopiero początkiem jego problemów… Czy Wincenty Poziomka doczeka się szczęśliwego zakończenia swojej historii?

Kopia filmu „ABC miłości” powstała z czterech niekompletnych materiałów ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Trzy pierwsze to kopie filmu nadesłane w latach 1964 i 2004 z rosyjskiego archiwum Gosfilmofond. Czwarty to zwiastun nadesłany z USA w 1959 roku.

W odniesieniu do znanej dotychczas wersji film udało się uzupełnić o blisko 35 minut. Obecnie trwa 95 minut i 49 sekund. Niestety nadal nie jest kompletny.

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nitrofilm.pl.

NINATEKA/Zdjęcie NINATEKA