Rynek OTT w Europie Wschodniej wzrośnie ponad trzykrotnie.

W ciągu najbliższych 5 lat, rynek OTT w Europie Wschodniej wzrośnie ponad trzykrotnie. W 2023 roku przychody w tej branzy osiągnął wynik 3,51 miliarda dolarów.

Według najnowszego raportu „The Eastern Europe OTT TV and Video Forecasts” przygotowanego przez Digital Research po przebadaniu 22 krajów Europy Wschodniej, za 5 lat najwięcej przychodu z rynku OTT będzie generowała Rosja.

W 2025 roku Rosja będzie generować 40 proc. ogólnych przychodów z OTT w Europie Wschodniej czyli 994 miliony dolarów, tuż za nią największym rynkiem jest Polska, która wygeneruje przychów na poziomie 23 proc. co przełoży się na przychód w wysokości 537 milionów dolarów.

Według analityków z Digital research, Rosja osiągnie tak wysoki poziom wpływów z OTT bazując tylko na własnych lokalnych serwisach. Wynika to z tego, że jakiś czas temu ograniczyła działalność zagranicznych serwisów OTT nakładając na nich ograniczenia własności w firmach podmiotów zagranicznych działających na terenie Rosji.

Największe wpływy generują serwisy SVOD, czyli oparte na systemie subskrypcyjnym i w 2023 roku będą stanowiły 64 proc. (2,25 miliarda dolarów) ogólnych wpływów branży OTT.

Dla przypomnienia OTT (Over-The-Top) to grupa systemów dostarczających treści wideo i audio w internecie. Zaliczamy do nich między innymi różne serwisy VOD (czyli wideo na żądanie w tym SVOS – jako system subskrypcyjny), płatną telewizję dystrybuowaną przez internet czy też zwykłe wypożyczalnie wideo.

Obecnie to Polska jest liderem i generuje największe przychody z OTT w regionie. Jednak już za 5 lat to w Rosji przychody wzrosną ponad trzykrotnie i osiągną pułap prawie 1,5 miliarda dolarów.

Według prognoz w Europie Wschodniej na koniec 2017 roku było 15 milionów użytkowników serwisów SVOD. W 2023 roku będzie ich już 22,1 milionów. W Rosji przybędzie ich 5 milionów a w Polsce prawie 4 miliony.

Pocieszające jest to, że Polska ciągle pozostanie w czołówce i utrzyma swój potencjał w branży OTT.

stream2me/Broadband News/Digital Research