08810_2003_001.tif Flying machine patent drawing by W.F. Quinby 10/5/1869

Serwisy streamingowe oskarżone o naruszenie patentu pozwalającego na odtwarzanie w trybie offline.

Blackbird Technologies, kancelaria adwokacka w imieniu firmy Ars Technica specjalizującej się w trollingu patentowym pozwała w sądzie w Los Angeles serwisy Netflix, Soundcloud, Vimeo oraz inne za naruszenie zarejestrowanego w USA patentu nr 7,174,362.

Sam patent dotyczy sposobu i technicznych możliwości odtwarzania na żądanie za pośrednictwem sieci komputerowych (czytaj internet) wcześniej zapisanych danych cyfrowych. Patent został zarejestrowany w roku 2000.

Kancelria twierdzi, że serwisy streamingowe naruszają wspomniany patent należący właśnie do Ars Technica. W tym miejscu branża streamingowa jak również prawnicy mają wiele wątpliwości co do uzasadnienia naruszenia patentu. Ponieważ długo oczekiwane przez wielu użytkowników możliwości korzystania z serwisów w trybie offline w żadnym stopniu nie ma powiązania z patentem, który nic nie wspomina o pozyskaniu materiału poprzez sieć internetową z automatycznym zapisem na dyskach CD-ROM, co uszczegółowione jest we wniosku patentowym.

Całe oskarżenie opiera się na kontekstowym podejściu do patentu a nie jego technicznym opisie w złożonym wniosku patentowym. Paten został przyznany w 2000 roku niejakiemu Sungil’owi Lee, który mógł pomysł na paten ukraść właśnie Netflixowi. To właśnie Netflix na przełomie wieków był jednym z najpopularniejszych usług nagrywania i dystrybucji materiałów wideo poprzez swoje wypożyczalnie DVD, które działają do dnia dzisiejszego.

Wiele wątpliwości dotyczy również samego przyznania patentu. Ponieważ już 1998 roku wiele firm pracowało nad zapisem danych cyfrowych na przenośnych nośnikach z możliwością odtwarzania w sieci komputerowej, które zademonstrowane zostały oficjalnie podczas targów COMDEX jesienią 1998 roku.

Co ciekawe, pozew został złożony w Delaware, który stał się tzw. „nowym wschodnim teksasem” dzięki rozstrzygnięciom podobnych spraw na rzecz troli patentowych.

Troll patentowy – pejoratywne określenie na podmiot (najczęściej firma), który wykorzystuje niedoskonałość przepisów prawa patentowego do uzyskiwania korzyści finansowych. Troll patentowy rejestruje lub też odkupuje od innych patenty dotyczące różnych rozwiązań – także już wcześniej znanych i upowszechnionych ale których nikt wcześniej nie zastrzegł. Następnie domaga się (zwykle na drodze sądowej) stosownej rekompensaty pieniężnej za rzekome dotychczasowe naruszanie tych patentów jak i opłat licencyjnych z tytułu używania tych rozwiązań w przyszłości (źródło:Wikipedia)