Spektakle teatralne i dokumenty w TVP VOD

Wybitne spektakle Teatru Telewizji o zagubieniu, żądzy władzy i genezie zła, fascynujące dokumenty o popkulturze lat 60. ubiegłego wieku, roli dzikich zwierząt w wielkich miastach, potrzebie akceptacji oraz historyczna podróż do ulubionych archiwalnych filmów – TVP VOD zachęca do obejrzenia wybranych propozycji.

W teatralnej bibliotece vod.tvp.pl przyciągają m.in. jedne z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych na scenie tragedii Williama Shakespeare’a.
„Hamlet” (2019), w reż. Michała Kotańskiego, to współczesna inscenizacja z rewelacyjną rolą główną Przemysława Stippy – aktora Teatru Narodowego, sugestywnie ukazującego rozdarcie i zagubienie głównego bohatera.
 
Gwiazdorska obsada, świetne zdjęcia, niezwykła scenografia, potęgująca nastrój muzyka, czarny humor sprawiają, że spektakl ogląda się niczym dobry, współczesny thriller. W „Makbecie” (1969) w reż. Andrzeja Wajdy, opowiadającym o obsesyjnej żądzy władzy, główne role zagrali Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka, próbując odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze w człowieku zło?

Warto zwrócić także uwagę na najnowszą sztukę w reż. Bodo Koxa – „Trójkąt Bermudzki”, z dwójką antagonistów i tajemniczą kobietą na bezludnej wyspie. Spektakl z elementami groteski, utrzymany w konwencji komiksu jest satyrą na obecną sytuację społeczną w Polsce. W głównych rolach: Cezary i Radosław Pazura, Anna Karczmarczyk.

TVP VOD to także bogaty pakiet tytułów archiwalnych. Do nich należy m.in. obsypany nagrodami „Zawrócony”, ze Zbigniewem Zamachowskim. Doskonały komediodramat, w którym Kazimierz Kutz umiejętnie zbalansował powagę z humorem, farsą i groteską. „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka to szalona komedia z 1970 roku, w groteskowy sposób nawiązująca do amerykańskich produkcji o superbohaterach ratujących świat. Absurdalny humor, przewrotna historia, w której została wykpiona polska rzeczywistość początku lat 70. i niezapomniana rola Jerzego Nowaka (kapitan As) sprawiają, że ten film po prostu trzeba obejrzeć.

 
„Czterej pancerni i pies” dla dzisiejszego widza pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postaci stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.

W „Moim pokoleniu” wybitny brytyjski aktor, sir Michael Caine, zabiera widzów w podróż w czasie do Londynu lat 60. XX wieku. Dzięki unikalnym archiwalnym materiałom filmowym poznajemy głównych bohaterów popkultury, m.in. Beatlesów, Twiggy, The Rolling Stones, Davida Hockney’a.

„Dzikie metropolie” to fascynująca seria dokumentalna BBC, opowiadająca o życiu dzikich zwierząt wokół, a czasem wewnątrz największych metropolii. Gdy świat natury się kurczy, a miejskie centra rosną, przystosowanie zwierząt do życia w mieście nigdy nie było ważniejsze. Czy ludziom uda się zaakceptować dzikich sąsiadów.

„Call Me Tony” to przejmująca historia osiemnastoletniego Konrada ze Śląska – kulturysty, który marzy o byciu gwiazdą. Kamera towarzyszy Konradowi przez rok, pokazując m.in. załamania spowodowane wewnętrznym konfliktem pomiędzy tym kim chce być, a kim się staje, zabiegając o akceptację otoczenia.

Wielbicieli talentu Justyny Wasilewskiej z pewnością zainteresuje „Heimat” – dyplomowy film Emi Buchwald. Bohaterów – dość specyficzną 5-osobową rodzinę – poznajemy na komisariacie małej miejscowości, gdzie dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca…

„Kwadratura koła” to etiuda animowana, która za pomocą graficznych metafor opowiada o pewnym niemożliwym uczuciu. Co się wydarzy, kiedy do schematu wkradnie się nowy element…

 
TVP/Zdjęcie główne: TVP-Kadr ze spektaklu „Makbet”