File photo dated 11/06/14 of the Spotify App an Apple iPad, as award-winning Ed Sheeran has supported the levels of payments made to artists by streaming service Spotify and pointed the finger at record labels for poor returns.

Spotify publikuje prognozy na 2018 rok.

,Spotify opublikował prognozy na 2018 rok. Planuje wzrost liczby użytkowników premium na poziomie 30 procent.

Według tego największego muzycznego serwisu streamingowego, do końca roku z jego zasobów muzycznych będzie korzystać od 92 do 96 milionów użytkowników premium.

Użytkownik premium to dosyć rozbudowana definicja według Spotify. Jest to użytkownik, który aktywował usługę premium poprzez aktywację jednej z metod płatności. Do użytkowników premium zaliczają się również wszyscy użytkownicy z planu Family, czyli główny subskrybent oraz pięć dodatkowych kont. Użytkownicy premium to również ci słuchacze, którzy przez pierwszy miesiąc korzystają z serwisu za darmo.

W 2017 roku serwis zanotował 37 procentowy wzrost przychodów, jednak już na ten rok obniżył plany i zszedł do poziomu 20-30 procent.

W planach jest również obniżenie straty do poziomu 230-330 milionów euro. Plan ten wygląda optymistycznie w porównaniu z ubiegłymi latami, kiedy to wysokość strat rosła wykładniczo: w 2013 roku 98 milionów euro, w 2014 roku 191 mln euro, w 2015 roku już 235 mln euro a w ubiegłym roku serwis zanotował 378 milionów euro straty.

W ubiegłym roku z serwisu korzystało 157 milionów użytkowników, z czego 71 milionów to użytkownicy premium. To dwukrotnie więcej niż konkurencyjny serwis Apple Music z ilością 36 milionów słuchaczy. W tych 71 milionów użytkowników premium, według ostatnich doniesień Reutersa, 2 miliony z nich korzystało z wersji premium w nielegalny sposób instalując zmodyfikowana wersję aplikacji, która pozwalała na nieograniczony dostęp do zasobów serwisu bez uiszczania jakichkolwiek opłat.