Sprawdź czego słuchałeś w mijającym roku

Kończący się rok 2020 był niewątpliwie inny niż lata poprzednie. Fakt, że spędziliśmy go głównie w domach, sprawił, że nasze przyzwyczajenia, również w sposobie słuchania muzyki i podcastów, uległy zmianie. Poznaj interesujące statystyki i dowiedz się jak zmienił się Twój gust muzyczny w mijającym roku.

Z danych Spotify wynika, że krajowa muzyka coraz częściej zajmuje czołowe miejsca w rankingach słuchalności w Polsce. 2020 rok tylko wzmocnił ten trend.

Na pozycji lidera wśród artystów, niezmiennie od 2018 roku, znajduje się Taco Hemingway, którego singiel „Polskie Tango” uplasował się na czwartym miejscu zestawienia najpopularniejszych utworów bieżącego roku. Podium obfituje jednak w niespodzianki.

Drugą pozycję zajął Quebonafide, awansując o 5 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Miejsce w rankingu top 5 utrzymuje także Bedoes. Wśród najpopularniejszych artystów pojawili się również Lanek oraz Mata, kolejno na miejscach trzecim i piątym.

Najwyższe miejsca zestawienia najpopularniejszych utworów podobnie jak w ubiegłym roku zdominowali raperzy, z „BUBBLETEA” w wykonaniu duetu Quebonafide i Daria Zawiałow na czele. Tegoroczny ranking przyniósł jednak pewne zaskoczenia. Na siódmej pozycji zadebiutowała bowiem sanah – objawienie popowej sceny muzycznej, której utwór „Szampan” nuci cała Polska.

Czołówkę najpopularniejszych albumów otwiera Mata, jeden z najważniejszych twórców młodego pokolenia. Wydany w styczniu debiutancki krążek „100 dni do matury” sprawił, że rapera uznaje się za jedną z sensacji 2020 roku. Czwarte miejsce rankingu szturmem zdobyła debiutantka sanah ze świetnie przyjętym albumem studyjnym „Królowa Dram”.

W przypadku podcastów do tradycyjnej od kilku lat czołówki również dołączył debiutant. Z drugiego miejsca w roku ubiegłym na pozycję tegorocznego lidera wysunął się kanał „Kryminatorium”. Tuż za nim ulokowali się kolejno: „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, „Dwóch Typów Podcast”, „Tu Okuniewska” oraz wspomniany debiut w rankingu, podcast „Kwadrans na angielski”, który zamyka listę top 5.

Koronę najpopularniejszego artysty 2020 roku z ponad 8,3 miliardami odtworzeń na świecie otrzymuje portorykański raper Bad Bunny. Artysta zajął czołową pozycję również w kategorii najpopularniejszy album. Jego krążek „YHLQMDLG” użytkownicy Spotify przesłuchali aż 3,3 miliarda razy.

Tuż za nim, na drugim miejscu znajduje się Drake, najpopularniejszy twórca 2018, 2016 i 2015 roku. Tegoroczną top trójkę zamyka jeden z najpopularniejszych artystów muzyki latynoskiej, kolumbijski piosenkarz reggaeton, J Balvin.Tak jak w ubiegłym roku na wysokiej pozycji utrzymuje się również Billie Eilish, która drugi rok z rzędu pozostaje najpopularniejszą piosenkarką na świecie. Tuż za nią w zestawieniu pojawiły się artystki, które w 2020 roku powróciły z nowymi albumami: Taylor Swift, Ariana Grande, Dua Lipa i Halsey.

Z kolei najpopularniejszym utworem roku 2020, który szturmem podbił serca fanów i okupuje czołówki list przebojów od listopada 2019 r., zostaje „Blinding Lights” autorstwa The Weeknd. W minionych miesiącach został on odtworzony ponad 1,6 miliarda razy! Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno „Dance Monkey” Tones And I i „The Box” Roddy’ego Riccha. Listę top 5. zamykają „Roses – Imanbek Remix” Imanbek i SAINt JHN oraz „Don’t Start Now” Duy Lipy.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wyniki tego roku.

Polska

Najpopularniejsi artyści

 1. Taco Hemingway
 2. Quebonafide
 3. Lanek
 4. Bedoes
 5. Mata

Najpopularniejsze utwory

 1. Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit – BUBBLETEA
 2. The Weeknd – Blinding Lights
 3. Sobel – Impreza
 4. Taco Hemingway, Lanek – Polskie Tango
 5. Mata -100 dni do matury

Najpopularniejsze albumy

 1. Mata – 100 dni do matury
 2. QUEBONAFIDE – ROMANTIC PSYCHO
 3. Bedoes – Opowieści z Doliny Smoków
 4. sanah  – Królowa dram
 5. Białas – H8M5

Najpopularniejsze podcasty

 1. Kryminatorium
 2. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. Dwóch Typów Podcast
 4. Tu Okuniewska
 5. Kwadrans na angielski

Świat

Najpopularniejsi artyści

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Najpopularniejsze artystki

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Najpopularniejsze utwory

 1. The Weeknd – Blinding Lights
 2. Tones and I – Dance Monkey
 3. Roddy Ricch – The Box
 4. Imanbek and SAINt JHN – Roses – Imanbek Remix
 5. Dua Lipa – Don’t Start Now

Najpopularniejsze albumy

 1. Bad Bunny – YHLQMDLG
 2. The Weeknd – After Hours
 3. Post Malone – Hollywood’s Bleeding
 4. Harry Styles – Fine Line
 5. Dua Lipa – Future Nostalgia

Najpopularniejsze podcasty

 1. The Joe Rogan Experience
 2. TED Talks Daily
 3. The Daily
 4. Call Her Daddy
 5. The Michelle Obama Podcast

Teraz nadszedł  wyczekiwany moment na sprawdzenie własnych wyników. Już dziś użytkownicy największej platformy streamingowej na świecie mogą poznać swoje spersonalizowane podsumowanie z informacjami o artystach, utworach, gatunkach muzycznych i podcastach, których najczęściej słuchali, a także poznać inne fakty, dzięki nowym ekscytującym funkcjom takim jak:

 • Quizy, która pozwolą użytkownikom Spotify przekonać się czy zgadną, którego podcastu i utworu słuchali w tym roku najczęściej.
 • Historia ulubionej piosenki, umożliwiająca sprawdzenie najważniejszych informacji dotyczących ulubionego utworu, począwszy od jego odkrycia aż po jego setne odtworzenie.

Od dziś w ramach #SpotifyWrapped użytkownicy zyskują również:

 • jeszcze szersze spojrzenie na podcasty – informację których kanałów słuchaliśmy najczęściej i ile minut spędziliśmy na odkrywaniu nowych odcinków;
 • nowe odznaki dla subskrybentów planu Premium, między innymi: Trendsetter – pokazująca, które z naszych playlist zyskały najwięcej nowych obserwatorów oraz Pionier –  prezentująca ilu piosenek słuchaliśmy zanim zyskały 50.000 odtworzeń i stały się popularne;
 • nowe spersonalizowane playlisty, takie jak Twoje ulubione utwory 2020 z piosenkami, które towarzyszyły użytkownikom Spotify w 2020 roku oraz Nie przegap z hitami, które mogliśmy przeoczyć.

Podsumowanie jest już dostępne dla wszystkich użytkowników platformy w aplikacji mobilnej Spotify na telefonach z systemem iOS i Android.

Spotify/Zdjecie główne:Spotif