„Stulecie Winnych” w nowej odsłonie w Empik GO

Setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy książek oraz miliony widzów serialowej adaptacji. Kultowe „Stulecie Winnych” już 1 października po raz pierwszy w formie serialu audio.

Słuchacze produkcji jako pierwsi będą mieli szansę poznać początki historii rodu Winnych. Prequel trylogii autorstwa Ałbeny Grabowskiej w interpretacji Weroniki Humaj tylko w Empik Go.

 Ałbena Grabowska, popularna i ceniona autorka powieści obyczajowych, powraca z kolejnym tomem sagi, którą pokochały miliony Polaków. „Stulecie Winnych. Początek” (Wydawnictwo Zwierciadło) już 13 października trafi do rąk czytelników. Na dwa tygodnie przed premierą nowa powieść Grabowskiej zadebiutuje – w formie serialu audio – w aplikacji Empik Go.

W „Stuleciu Winnych. Początek” Ałbena Grabowska ukazuje początek historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Produkcja to prequel trylogii, która opowiada losy kolejnych pokoleń tytułowej rodziny wśród historycznej zawieruchy XX wieku.

Autorka postanowiła zaskoczyć swoich fanów i zamiast kontynuować losy swoich bohaterów, wróciła do XIX wieku. Po 3 tomach wersji papierowej sagi, tomie opowiadań oraz 3 sezonach serialu telewizyjnego, przyszedł czas na serial audio, który jak przyznaje autorka, daje fanom zupełnie nowe możliwości.

Produkcja audio daje ogromne pole wyobraźni, a przy tym podpowiada jej pewne korzystne rozwiązania. Książka jest medium, gdzie musimy wyobrazić sobie każdą postać i każdą sytuację, przeżyć ją po swojemu. Film angażuje widza w inny sposób, bohaterowie mają konkretne twarze, mówią głosami aktorów. Historia jest przetworzona przez aktorów, scenarzystów, realizatorów, zyskując konkretny wymiar. Natomiast aktor lub lektor czytający książkę, zaprasza widza do wspólnego przeżywania ulubionej historii, sugerując jedynie jak należy rozumieć opisywane sytuacje, kim są przedstawieni bohaterowie – mówi Ałbena Grabowska.

Prequel trylogii opowiadany jest z perspektywy nestorki rodu Bronisławy. Producenci serialu audio postanowili, iż „głosem” Bronisławy zostanie Weronika Humaj.  Co ciekawe, aktorka w serialowej odsłonie „Stulecia” wciela się w dwie różne role. Aktorka zdradza, jak to jest przedstawiać historie z trzech różnych perspektyw.

Cieszę się, że mogę grać tak złożone, wyraziste, barwne i odważne kobiety. Te bohaterki łączy wiele. A przede wszystkim niezwykła siła i pasja życia. Walczą o siebie, o swoje marzenia. Wychodzą poza czasy, w których przyszło im żyć. Aktualnie jesteśmy w trakcie zdjęć do czwartego sezonu (a ja mam na głowie dojrzewającą córkę).

Ałbena Grabowska potwierdza, że wybór Weroniki Humaj na lektorkę był trafionym pomysłem:

Moim zdaniem Weronika łączy w sobie delikatność i siłę, eteryczność i kobiecość. Jest niezwykle wrażliwą aktorką, gra bardzo subtelnie. Wybór Weroniki do roli Ani był strzałem w dziesiątkę. A gdyby ktoś miał wątpliwości jak wspaniałą jest aktorką, to w trzecim sezonie Weronika wciela się w zupełnie inną postać – Kasię Winną, aktorkę, alkoholiczkę, samotną, nie zawsze idealną matkę. I tu także pasuje idealnie, jest niezwykle prawdziwa i sugestywna.

Na czym polega magia „Stulecia Winnych”? Widzowie zgodnie przyznają – z bohaterami sagi można wędrować w czasie, łatwo się też z nimi utożsamiać. Tytuł Ałbeny Grabowskiej niesie ze sobą cały wachlarz emocji.

Produkcja audio Empik Go pozwala przenieść się w czasie do ostatnich dekad wieku XIX i poznać początki rodu Winnych. Wystarczy, że zamkniemy oczy i jesteśmy w Brwinowie. Na ślubie Bronisławy i Antoniego.

Empik/Zdjęcie główne: Empik